Czy można anulować paragon wystawiony na kasie fiskalnej przez pomyłkę?

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 22 września 2022
Czy można anulować paragon wystawiony na kasie fiskalnej przez pomyłkę?

Pytanie: Przedsiębiorca ewidencjonuje sprzedaż na kasie fiskalnej. Po zakończeniu jednego ze zleceń dla firmy pomylił się i zamiast wypisać fakturę dla firmy, wydrukował też paragon fiskalny. Klient nie jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Błąd jest więc oczywisty. Czy można sporządzić protokół anulowania, aby ten paragon błędnie wystawiony anulować, potraktować jako pomyłkę i odjąć od miesięcznego raportu tę kwotę? Jak korygować pomyłki w takich okolicznościach?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy można anulować paragon dokumentujący faktyczną sprzedaż?
  • Kiedy istnieje obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej?
  • Czy brak obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej oznacza zakaz?

Odpowiedź: Nie. Przedmiotowy paragon choć wystawiony pomyłkowo nie jest błędny, gdyż dokumentuje sprzedaż, do której rzeczywiście doszło. Nie ma jednocześnie przepisów pozwalających na anulowanie paragonów dokumentujących sprzedaż, do której rzeczywiście doszło.

Kiedy trzeba wydrukować paragon na kasie fiskalnej?

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (zob. art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). oznacza to obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

A contrario – sprzedaż na rzecz innych podmiotów nie podlega obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej. Jednakże brak obowiązku nie oznacza zakazu ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących sprzedaży na rzecz innych podmiotów niż osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz rolnicy ryczałtowi. Powoduje to, że w przedstawionej sytuacji dopuszczalne było zaewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej.

Anulowanie pomyłkowo wystawionego paragonu na kasie fiskalnej nie jest możliwe

Paragon nabity na kasie fiskalnej, o którym mowa w pytaniu, to nie błędny paragon, choć wystawiony omyłkowo. Jest poprawny, ponieważ dokumentuje sprzedaż, która faktycznie miała miejsce. Nie ma jednocześnie przepisów pozwalających na anulowanie paragonów dokumentujących sprzedaż, do której rzeczywiście doszło.

W konsekwencji uważam, że w przedstawionej sytuacji nie jest dopuszczalne anulowanie wystawionego paragonu. Opisana sytuacja nie wskazuje bowiem na okoliczność wydrukowania błędnego paragonu. Odpowiednie zastosowanie mają wyjaśnienia organów podatkowych, z których wynika, że nie można anulować paragonu wystawionego na kasie fiskalnej ze względu na niewskazanie na nich NIP nabywcy – zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 września 2020 r. - sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.473.2020.2.JM)

Zapamiętaj!

Przedmiotowy paragon powinien zostać dołączony do faktury dokumentującej daną sprzedaż (zgodnie z art. 106h ust. 1 ustawy o VAT).

Przeczytaj również:
Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »