Czas pracy pracowników medycznych w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym październik – grudzień 2023 r.

/appFiles/site_128/images/autor/i0neI6Q3JtgVc1v.jpeg

Autor: Joanna Suchanowska

Dodano: 18 października 2023
Pytanie:

Proszę o odpowiedź na pytanie jaki powinien być czas pracy pracowników medycznych w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym październik – grudzień 2023 r. w rozbiciu na poszczególne miesiące w sytuacji, gdy za 11.11.2023 r. (święto przypadające w sobotę) dzień wolny udzielany jest 29.12.2023 r. Jak się to ma do wypłaty składników wynagrodzenia których wysokość jest ustalana na podstawie stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego? (dyżury medyczne, dodatek noce i święta itp.).

Odpowiedź:

W okresie rozliczeniowym październik – grudzień pracownicy medyczni powinni przepracować 462 godz. 35 min.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Czas pracy pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym

Czas pracy pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym nie może, co do zasady, przekraczać 7 godzin i 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin i 55 minut na tydzień w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Przedstawione wartości stanowią obowiązujące pracowników podmiotów leczniczych normy czasu pracy. Wskazana powyżej dobowa oraz tygodniowa norma czasu pracy jest właściwa dla wszystkich pracowników niezależnie od wymiaru czasu pracy w jakim są zatrudnieni.

Obliczanie wymiaru czasu pracy

Ponieważ ustawa o działalności leczniczej nie reguluje sposobu obliczania wymiaru czasu pracy pracowników medycznych do obliczenia tego wymiaru należy stosować przepisy Kodeksu pracy Wymiar czasu pracy pracowników medycznych należy więc obliczać na podstawie art. 130 k.p. Przewiduje on, że wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym oblicza się:

- mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym,

- dodając do otrzymanej liczby iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku, tzw. dni wystających,

- odejmując 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela.

W przypadku pracowników medycznych zamiast norm czasu pracy określonych w Kodeksie pracy należy stosować normy czasu pracy właściwe dla określonej kategorii pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym.

Przykładowo, w okresie rozliczeniowym październik - grudzień 2023 r. wymiar czasu pracy pracownika podmiotu leczniczego objętego dobową normą czasu pracy wynoszącą 7 godz. 35 min. wynosi 462 godz. i 35 min. (37 godz. 55 min. × 13 tyg.) - (7 godz. 35 min. × 4 dni).

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Otrzymany wynik oznacza maksymalną liczbę godzin jaką pracownicy medyczni zobowiązani są przepracować na przestrzeni okresu rozliczeniowego. O tym ile godzin przepracują w poszczególnych jego miesiącach decyduje pracodawca lub osoba upoważniona doi działania w jego imieniu, która ustalać będzie rozkład czasu pracy pracowników.

Czym jest okres rozliczeniowy

Przypomnieć bowiem należy, że okresem rozliczeniowym jest okres, dla którego dokonuje się ustalenia, czy planowany czas pracy pracownika mieści się w granicach obowiązującego go wymiaru czasu pracy (dobowego i tygodniowego) w przyjętym systemie czasu pracy oraz czy nie zostanie przekroczony przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy. Jest to również okres, po upływie którego dokonuje się rozliczenia czasu pracy pracownika. Liczba godzin pracy w poszczególnych dniach i tygodniach musi się zatem bilansować na przestrzeni okresu rozliczeniowego (a nie na przestrzeni danego miesiąca). Tym samym pracodawca może planować czas pracy pracowników w taki sposób, aby w jednych miesiącach okresu rozliczeniowego pracownicy przepracowali więcej godzin a w kolejnych odpowiednio mniej.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Powyższe nie wpływa na sposób ustalania wynagrodzenia za pracę nadliczbową, dyżury medyczne czy dodatki za pracę w nocy i święta.  Pracodawca powinien pamiętać, że taka organizacja pracy, w przypadku pracowników wynagradzanych stałą stawką miesięczną, niezależnie od tego, czy pracodawca zaplanował im w danym miesiącu pracę w pełnym obowiązującym ich wymiarze czy też nie, powoduje, że pracownicy ci zachowują oni prawo do płacy zasadniczej zagwarantowanej w umowie.

Przeczytaj też:

W konsekwencji czego ustalając godzinową stawkę wynagrodzenia zasadniczego należne pracownikowi wynagrodzenie dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w miesiącu, w którym dokonuje się wypłaty danego składnika wynagrodzenia (przykładowo w październiku 2023 r – 166 godz. 50 min, w listopadzie 2023 r. – 151 godz. 40 min., grudniu 2023 r. – 144 godz. 5 min.). Pojęcie „liczby godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu” oznacza liczbę godzin, do przepracowania zgodnie z wymiarem czasu pracy ustalonym na podstawie art. 130 k.p. na dny miesiąc, nie zaś liczbę godzin do przepracowania w tym miesiącu zgodnie z rozkładem czasu pracy pracownika.

Podstawa prawna: 
Autor: Joanna Suchanowska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »