Czas dyżuru medycznego pełnionego przez pracownika (lekarza) w dniu wolnym

/appFiles/site_128/images/autor/i0neI6Q3JtgVc1v.jpeg

Autor: Joanna Suchanowska

Dodano: 6 grudnia 2023
Pytanie:

13 listopada 2023 r. ustanowiliśmy dniem wolnym za 11 listopada 2023 r. W jaki sposób rozliczyć dyżur medyczny lekarza pełniony dnia 13 listopada 2023 r. w godz. od 7.00 do 19.00? 50 czy 100% wynagrodzenia.

Odpowiedź:

Czas dyżuru medycznego pełnionego przez pracownika w dniu wolnym udzielonym w zamian za święto przypadające w sobotę powinien być rozliczony na zasadach analogicznych jak czas dyżuru pełnionego w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (np. w sobotę, jeżeli w podmiocie leczniczym pełni ona rolę takiego dnia).

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dzieje się tak ponieważ pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zarówno dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy jak i dzień wolny z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela. Pamiętać przy tym należy, że dzień wolny udzielony pracownikom z tytułu święta przypadającego w dniu wolnym, staje się dniem wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

W konsekwencji powyższego czas dyżuru medycznego pełnionego przez pracownika w dniu wolnym udzielonym w zamian za święto przypadające w sobotę powinien być rozliczony na zasadach analogicznych jak czas dyżuru pełnionego w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (np. w sobotę, jeżeli w podmiocie leczniczym pełni ona rolę takiego dnia).

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

W konsekwencji powyższego, w omawianym w pytaniu przypadku, pierwsze 7 godz. 35min. dyżuru oraz wszystkie godziny dyżuru przypadające na porę nocną powinny zostać zrekompensowane 100% dodatkiem do wynagrodzenia. Natomiast za pozostałe godziny dyżuru pracownikowi powinien zostać wypłacony 50% dodatek.

 

Podstawa prawna: 
Autor: Joanna Suchanowska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »