Cofnięcie pracownikowi świadczenia rehabilitacyjnego przez ZUS a nieobecność w pracy

/appFiles/site_128/images/autor/nb367XZ8OQ1WRTK.jpeg

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Dodano: 25 października 2022
Cofnięcie pracownikowi świadczenia rehabilitacyjnego przez ZUS a nieobecność w pracy

Pytanie: W lutym 2022 r. pracownik za trudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony po wyczerpaniu okresu zasiłkowego otrzymał decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego na okres sześciu miesięcy. W marcu 2022 r. został wezwany na ponowną komisję w kwietniu 2022 r. otrzymał decyzję, iż jednak świadczenie od stycznia mu się nie należy. Jak zakwalifikować nieobecność w pracy?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?
  • Kto decyduje o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego?
  • Czy można usprawiedliwić nieobecność w pracy, jeżeli uchylono decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego?

Odpowiedź: Okres, za który cofnięto decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego pracodawca może uznać za usprawiedliwioną (niepłatną) nieobecność w pracy.

Komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. O przyznaniu świadczenia nie decyduje lekarz medycyny pracy wyznaczony przez pracodawcę, z którym pracownik nawiązał stosunek pracy.

Zapamiętaj!

Świadczenie to przysługuje przez okres niezbędny do odzyskania zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

Kto decyduje o przyznaniu świadczenia?

O okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia orzeka lekarz orzecznik ZUS. Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS stanowi podstawę do wydania przez Zakład Ubezpieczenia Społecznego decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego.

Decyzja o przyznaniu świadczenia jest dokumentem usprawiedliwiającym nieobecność pracownika w pracy.

Świadczenie rehabilitacyjne a usprawiedliwienie nieobecności w pracy

Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są:

  • zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie,
  • inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.

Okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego jest okresem nieobecności usprawiedliwionej w związku z niezdolnością do pracy.

Decyzja o uznaniu nieobecności w pracy za usprawiedliwioną, poza przypadkami wymienionymi w obowiązujących przepisach, takimi jak np. nieobecność z powodu choroby potwierdzona odpowiednim orzeczeniem lekarskim, należy do pracodawcy.

Pracodawca może usprawiedliwić nieobecność

W przypadku, o którym mowa w pytaniu, pracodawca może więc zdecydować o uznaniu okresu, za który cofnięto decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!  

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Trzeba jednak dodać, że spotykana jest opinia, stanowiąca, że w drodze decyzji ZUS odmówi pracownikowi prawa do świadczenia za okres, w którym pracownik był nieobecny w pracy, to nieobecność tę należy uznać za nieusprawiedliwioną.

Przeczytaj również:
Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »