Brak dowodu przekazania darowizny na pomoc Ukrainie – co z VAT?

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 23 maja 2022
Brak dowodu przekazania darowizny na pomoc Ukrainie – co z VAT?

Pytanie: Przedsiębiorca zakupił żywność z przeznaczeniem jako pomoc dla Ukrainy. Fakturę opłacił i opisał, że towar został przekazany do zbiórki żywności. Przekazanie produktów nie zostało jednak pokwitowane, przedsiębiorca nie ma więc dowodu przekazania darowizny. Czy w tej sytuacji może odliczyć VAT i uwzględnić fakturę w kosztach?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Kiedy darowiznę na pomoc Ukrainie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
  • Czy przedsiębiorca musi posiadać dowód przekazania darowizny?
  • Co zrobić, jeżeli darowiznę przekazano bez pokwitowania?

Darowizna na pomoc dla Ukrainy - organizacje wymienionej w ustawie o podatku

Zgodnie z art. 52zf ust. 1 ustawy o PIT dodanym 13 marca 2022 r. możliwe jest zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów kosztów wytworzenia lub cena nabycia rzeczy lub praw, które są przedmiotem darowizn przekazanych w od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy. Warunkiem jest, aby koszty te nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w tym poprzez odpisy amortyzacyjne.

Ustawodawca zawęził jednak katalog podmiotów, na rzecz których możliwe jest przekazywanie darowizny w tym trybie do:

  1. organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących na terytorium Ukrainy,
  2. jednostek samorządu terytorialnego,
  3. Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
  4. podmiotów wykonujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium Ukrainy działalność leczniczą lub działalność z zakresu ratownictwa medycznego.

Koszty darowizn żywności jako pomoc dla Ukrainy przekazywane wymienionym organizacjom mogą być zaliczane przez podatników do kosztów uzyskania przychodów.

Brak dowodu przekazania darowizny na rzecz pomocy Ukrainie

Przedsiębiorca, o którym mowa w pytaniu nie posiada dowodu przekazania żywności do punktu zbiórki. Może to stanowić problem, jeżeli koszty zakupu przedmiotowej żywności przedsiębiorca zdecyduje się zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

W konsekwencji, podejmując decyzję o zaliczeniu wskazanych kosztów do podatkowych kosztów uzyskania przychodów podatnik musi liczyć się z ryzykiem sporu z organami podatkowymi. Mogą one uznać, że fakt przekazania darowizny będącej pomocą ofiarom skutków działań wojennych, nie został odpowiednio udokumentowany.

Zapamiętaj!

Przekazując darowiznę na cele związane z pomocą ofiarom wojny w Ukrainie należy pamiętać o pokwitowaniu. Dzięki temu nie powstaną wątpliwości odnośnie tego, że świadczenie faktycznie dotyczyło obywateli Ukrainy.

Przeczytaj również:

 

Podstawa prawna: 
  • art. 52zf ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 1128 z późn. zm.).
Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »