Błędne zgłoszenie zleceniobiorcy w ZUS – kto finansuje niepłacone składki, płatnik czy przyjmujący zlecenie?

/appFiles/site_128/images/autor/dOT5KmApVwS1lBn.jpeg

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 9 maja 2022
Błędne zgłoszenie zleceniobiorcy w ZUS – kto finansuje niepłacone składki, płatnik czy przyjmujący zlecenie?

Pytanie: Zleceniobiorca złożył oświadczenie do umowy zlecenie niezgodne ze stanem faktycznym. Oświadczył, że jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem co najmniej minimalnym. Z umowy zlecenie zostały odprowadzone tylko składki zdrowotne. ZUS przekazał do płatnika informację o konieczności odprowadzenia od tych wypłat składek społecznych. Czy możemy oprócz składek leżących po stronie ubezpieczonego, odsetek od całości nieodprowadzonych składek, żądać od zleceniobiorcy pokrycia zobowiązania z tytułu składek leżących po stronie płatnika? Jeżeli tak to jaka jest podstawa prawna takiego żądania?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Kto ponosi odpowiedzialność za odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne?
  • Czy zleceniobiorca, który złożył nieprawdziwe oświadczenie o zatrudnieniu może być obarczony nieopłaconymi składkami?
  • Kiedy zleceniobiorca ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą?

Odpowiedź: Odpowiedzialność odszkodowawcza zleceniobiorcy wobec zleceniodawcy w analizowanej sprawie nie obejmuje części składek ZUS, do których sfinansowania z mocy prawa zobowiązany był zleceniodawca-płatnik. Nie ma więc podstaw do żądania od zleceniobiorcy sfinansowania tej części składek.

Składki ZUS dla zleceniobiorcy zatrudnionego na umowę o pracę

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Jednakże osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę i jednocześnie wykonująca umowę zlecenia, zawartą z innym podmiotem niż własny pracodawca i niewykonywaną na jego rzecz, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu pozostawania w stosunku pracy.

Natomiast z tytułu wykonywania umowy zlecenia ubezpieczenia emerytalne i rentowe mają dla niej charakter dobrowolny, jeżeli podstawa wymiaru składek ze stosunku pracy, w przeliczeniu na okres miesiąca, wynosi co najmniej tyle, ile minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Błędne zgłoszenie zleceniobiorcy w ZUS wskutek nieprawdziwego oświadczenia

Płatnik nie jest zwolniony z obowiązku zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne w sytuacji, gdy przyjmujący zlecenie niezgodnie z prawdą złożył oświadczenie, że jest zatrudniony w innym podmiocie i osiąga wynagrodzenie wyższe od minimalnego.

Żaden przepis ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych nie zwalnia płatnika z tego obowiązku. Nawet w przypadku podania nieprawdziwych danych przez zleceniobiorcę.

Na czym polega wina zleceniobiorcy przy zgłoszeniu do ubezpieczenia?

Analizując podstawę odpowiedzialności zleceniobiorcy z tytułu braku odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne przez zleceniodawcę, należy wskazać na art. 415 Kodeksu cywilnego – brak uiszczania przez zleceniodawcę-płatnika składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorcy wynikało z czynu niedozwolonego, jakim było wprowadzenie w błąd zleceniodawcy przez przyjmującego zlecenie co do niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Jak stanowi art. 415 Kodeksu cywilnego, kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

Wskutek wprowadzenia zleceniodawcy w błąd, nie odprowadzał on do ZUS należnych składek z tytułu ubezpieczenia społecznego zleceniobiorcy. Kwota uiszczona przez zleceniodawcę na rzecz ZUS z tytułu wszystkich odsetek od przeterminowanych składek na ubezpieczenie społeczne zleceniobiorcy stanowi szkodę zleceniodawcy, wynikłą wprost z działania zleceniobiorcy.

Ponadto szkodą płatnika jest wyłącznie kwota tej części składek, która obciążałaby zleceniobiorcę, zgodnie z art. 16 ustawy (zasada współfinansowania składek), bowiem część składek obciążająca zleceniodawcę i tak musiałaby zostać przez niego zapłacona.

Eksperci Czekają na Twoje Pytania! 

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Zleceniobiorca nie będzie obciążony kosztami za błędne zgłoszenie ZUS

Zatem odpowiedzialność odszkodowawcza przyjmującego zlecenie wobec zleceniodawcy nie obejmuje części składek ZUS, do których sfinansowania z mocy prawa zobowiązany był zleceniodawca-płatnik. Nie ma więc podstaw do żądania od zleceniobiorcy sfinansowania tej części składek wskutek nieprawidłowego wypełnienia formularza oświadczenia. Koszty pokrywa płatnik składek.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 9, art. 16 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 423 ze zm.);
  • art. 415 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.)

Orzecznictwo

  • wyrok z dnia 23 lutego 2016 r. Sądu Rejonowego w Giżycku I Wydział Cywilny, I C 416/15.
Autor: Maciej Karpiński
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »