Amortyzacja środków trwałych otrzymanych w ramach działu spadku

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 23 września 2023

Pytanie: Podatnikowi w spadku po zmarłym ojcu przysługiwała 1/6 majątku (samochody ciężarowe). Nastąpiło jednak nabycie 100 % środków trwałych w drodze działu spadku (za zgodą wszystkich spadkobierców), które to środki zostały włączone do przedsiębiorstwa podatnika. Uważam, że to nabycie nie pozwala na zaliczenie odpisów amortyzacyjnych do kup. Czy tak? Czy sprzedaż takich środków będzie podlegała VAT?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Czy można dokonywać odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych otrzymanych w ramach działu spadku.

Polecamy też:

Wycofanie zamortyzowanego środka trwałego i przekazanie na cele osobiste a VAT

Likwidacja środka trwałego – sprawdź, kiedy wycofać z ewidencji

Jakie są różnice między remontem a modernizacją środka trwałego

 

Odpowiedź: Z art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a ustawy o PIT wynika wyłączenie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych: nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku, jeżeli:

  • nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw lub
  • dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub
  • nabycie to korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, lub
  • nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.

Powyższe wyłączenie ma zastosowanie również do środków trwałych nabytych nieodpłatnie w wyniku działu spadku (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 września 2021 r. – sygn. 0115-KDIT2.4011.217.2021.2.ŁS).

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Amortyzacja środków trwałych otrzymanych w ramach działu spadku

Jeżeli zatem w przedstawionej sytuacji nabycie przez podatnika 5/6 udziałów we współwłasności wskazanych samochodów nastąpiło w drodze nieodpłatnego działu spadku i nabycie to korzystało ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, odpisy amortyzacyjne dokonywane od tych samochodów jako środków trwałych podatnika stanowią koszty uzyskania przychodów tylko w 1/6 (tj. w części w jakiej udziały w ich współwłasności zostały nabyte przez podatnika w ramach spadku).

W przeciwnym razie (np. jeżeli wskazane nabycie nie korzystało ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn), wskazane wyłączenie nie ma zastosowania, a w konsekwencji dokonywane od przedmiotowych samochodów odpisy amortyzacyjne w całości mogą być zaliczane do podatkowych kosztów uzyskania przychodów.

Środki trwałe otrzymane w ramach działu spadku a VAT

Skoro wskazane samochody należą do przedsiębiorstwa podatnika, ich sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 23% (na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146ea pkt 1 ustawy o VAT). Z przepisów VAT nie wynika bowiem wyłączenie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży składników przedsiębiorstwa nabytych w ramach spadku czy w wyniku działu spadku.

Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »