Praca dla osób z niepełnosprawnościami – projekty

Dodano: 25 lipca 2022
Praca dla osób z niepełnosprawnościami – projekty

Do Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój wprowadzono nową linię wsparcia dedykowaną wyłącznie osobom z niepełnosprawnościami oraz osobom biernym zawodowo z powodu choroby. Obecnie trwają rekrutacje do udziału w projektach dotyczących zwiększenia dostępu do pracy dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób chorych. Sprawdź szczegóły.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie są założenia konkursu zakładającego zwiększenie poziomu i jakości zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami oraz osób biernych zawodowo z powodu choroby?
  • Kto może wziąć udział w projektach w ramach Działania 1.5 Rozwój potencjału zawodowego osób z niepełnosprawnościami?
  • Gdzie szukać szczegółowych informacji o projektach?

Jednym z priorytetów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej jest sprawne i efektywne, a przy tym zapewniające wysoką jakość, wsparcie osób z niepełnosprawnościami w aktywizacji zawodowej.

Konkurs dotyczący zwiększenia poziomu aktywności zawodowej i jakości zatrudnienia

W ramach Działania 1.5 Rozwój potencjału zawodowego osób z niepełnosprawnościami PO WER MRiPS przeprowadziło konkurs dotyczący zwiększenia poziomu i jakości zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami oraz osób biernych zawodowo z powodu choroby.

O środki na realizację projektów aplikować mogły organizacje pozarządowe statutowo zajmujące się osobami z niepełnosprawnościami oraz agencje pracy pośredniczące w zatrudnianiu tych osób.

Na ten cel przeznaczono 170 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W wyniku naboru i oceny wniosków MRiPS zawarło 54 umowy o dofinansowanie projektów zakładających wsparcie osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby.

Docelowo planowane jest dotarcie do ponad 10 tys. osób. Wszystkim zaoferowane zostanie tzw. szyte na miarę wsparcie aktywizacyjne nakierowane na silną indywidualizację. Każdy uczestnik projektu będzie miał opracowaną własną, indywidualną ścieżkę rozwoju zawodowego. Ścieżka ma odpowiadać potrzebom oraz preferencjom i dostosowaną do możliwości każdej zgłaszającej się do projektu osoby.

Zapamiętaj!

Najważniejszym celem jest doprowadzenie osób objętych wsparciem do zatrudnienia i poprawa ich sytuacji na rynku pracy.

Kto może skorzystać ze wsparcia w ramach działania?

Do projektów rekrutowane są wyłącznie osoby powyżej 18 roku życia z niepełnosprawnościami lub bierne zawodowo z powodu choroby. Uczestnikami projektów mogą być zarówno niepracujące jak i pracujące osoby z niepełnosprawnościami.

Jakie wsparcie jest oferowane w projektach?

W przypadku niepracujących osób z niepełnosprawnościami zapewnione zostanie kompleksowe i zindywidualizowane wsparcie w procesie ich zatrudnienia.

W odniesieniu do pracujących osób z niepełnosprawnościami zakłada się natomiast wsparcie w planowaniu rozwoju ich kariery zawodowej. Uwzględniono także potrzebę podnoszenia lub uzupełniania kompetencji i kwalifikacji niezbędne do poprawy pozycji na rynku pracy.

Jakie wsparcie w ramach projektów?

Projekty zakładają m.in.:

  • identyfikację potrzeb i pomoc w zakresie określenia ścieżki zawodowej (opracowanie indywidualnego planu działania),
  • ocenę predyspozycji i stanu zdrowia danej osoby w zakresie doboru wsparcia i przyszłej ścieżki zawodowej,
  • uzupełnianie lub zdobycie nowych kompetencji, lub kwalifikacji (kursy, szkolenia),
  • zdobywanie doświadczenia zawodowego (staże u pracodawcy),
  • w zależności od potrzeb, wsparcie doradcy zawodowego, psychologa lub pośrednika pracy,
  • wsparcie trenera pracy.

Jak wziąć udział w projekcie dotyczącym zwiększenia dostępu do pracy dla osób z niepełnosprawnościami?

Projekty wybrane przez ministerstwo realizowane są przez organizacje pozarządowe oraz agencje pracy. Rekrutacje do poszczególnych projektów, uwzględniających specjalne potrzeby osób z niepełnosprawnościami, prowadzone są na terenie całego kraju.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zachęca do kontaktu z podmiotami oferującymi wsparcie w poszczególnych województwach.:

Źródło: strona internetowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »