Skutki niezaznaczenia kwadratu w poz. 60 zeznania PIT-36 za 2022 r.

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 22 maja 2023

Pytanie: Czy niezaznaczenie na zeznaniu rocznym kwadratu (c.60) o zmianie formy opodatkowania z liniowego na zasady ogólne, po skończonym roku w terminie do 2 maja 2023 roku, może skutkować powrotem na pierwotną formę opodatkowania? Jeśli złożymy korektę po terminie z zaznaczeniem tego kwadratu, to czy ona zostanie uznana?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Czy składać korektę zeznania rocznego, można zmienić formę opodatkowania.

Polecamy też:

Co zrobić w razie złożenia PIT za 2022 rok na błędnym formularzu

Nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym – historia złożonych deklaracji

Odpowiedź: Na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy nowelizującej z 9 czerwca 2022 r. podatnicy stosujący przed dniem 1 lipca 2022 r. opodatkowanie na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT, a więc korzystający z opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie podatku liniowego, mogą wybrać opodatkowanie dochodów osiągniętych w 2022 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 27 ustawy o PIT, a więc na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Warunkiem tego jest zawiadomienie o tym wyborze właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminowo złożonym zeznaniu PIT-36 za 2022 r. Przedmiotowe zawiadomienie dokonywane jest w drodze zaznaczenia kwadratu w poz. 60 lub 61 zeznania PIT-36 za 2022 r.

Mając to na uwadze wskazać pragnę, że – jak czytamy w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 sierpnia 2017 r. (sygn. II FSK 880/17) - „nie jest tak, że o sposobie wyboru formy opodatkowania decyduje tylko zaznaczenie, bądź nie, określonego kwadratu w zeznaniu”. Uważam w związku z tym, że niezaznaczenie w zeznaniu PIT-36 za 2022 r. kwadratu w poz. 60 lub 61 nie skutkuje definitywną utratą prawa do wyboru opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej z opodatkowania w formie podatku liniowego na opodatkowanie na zasadach ogólnych, tj. brak ten może zostać uzupełniony w drodze korekty złożonego za 2022 r. zeznania PIT-36.

Niestety nie sposób na dzień dzisiejszy przewidzieć, jakie stanowisko w tej kwestii reprezentować będą organy podatkowe. Nie można wykluczyć, że trzymając się literalnego brzmienia przepisów, reprezentować będą w omawianej kwestii odmienne od zaprezentowanego stanowisko (tj. że złożenie przez podatnika zeznania PIT-36 bez zaznaczenia kwadratu w poz. 60 lub 61 spowodowało, iż wybór opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej z opodatkowania w formie podatku liniowego na opodatkowanie na zasadach ogólnych nie został skutecznie dokonany), a w konsekwencji nie będą uznawać skuteczności składanych przez podatników korekt zeznań PIT-36 za 2022 r. (w zakresie uzupełnienia ich treści o zaznaczenie kwadratu w poz. 60 lub 61 zeznania PIT-36 za 2022 r.). W przypadkach takich podatnikom pozostawać będzie skierowanie sporu z organami podatkowymi do sądów administracyjnych.

Podstawa prawna: 

art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1265 ze zm.)

Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »