Księgowanie w PKPiR – składniki wynagrodzenia jako koszty

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 26 sierpnia 2022
Księgowanie w PKPiR – składniki wynagrodzenia jako koszty

Przedsiębiorca prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów pyta, które składniki wynagrodzenia pracownika stanowią koszt działalności gospodarczej. Wyjaśniamy, która część wynagrodzenia jest kosztem uzyskania przychodu i jak kwotę należy ująć w PKPiR.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Które składniki wynagrodzenia pracownika stanowią koszt uzyskania przychodu pracodawcy?
  • Czy narzuty na wynagrodzenie obciążające pracodawcę również stanowią koszt uzyskania przychodu?
  • W której kolumnie PKPiR ująć koszt pracodawcy wynikający z zatrudnienia pracownika?
  • Na jakiej podstawie dokonuje się wpisu wynagrodzenia do PKPiR?

Które składniki wynagrodzenia pracownika stanowią koszt uzyskania przychodu pracodawcy?

Pełne wynagrodzenie brutto pracownika stanowi dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu. Koszt ten należy ująć w PKPiR w kolumnie 12 – wynagrodzenia w gotówce i w naturze.

Przyjmijmy, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie w minimalnej wysokości w 2022 r, czyli 3010 zł. Oprócz wynagrodzenia brutto w kwocie 3010 zł, pracodawca do kosztów podatkowych zalicza również narzuty na to wynagrodzenie. Narzuty są księgowane w PKPiR w kolumnie 13 – pozostałe wydatki. W tym przypadku księgowanie odbywa się na podobnych zasadach, jak ujmowanie w kosztach wynagrodzenia ze stosunku pracy.

W którym okresie rozliczeniowym ewidencjonować wynagrodzenie brutto?

Wynagrodzenie brutto ewidencjonuje się w okresie rozliczeniowym, za który świadczenie jest należne. Natomiast w razie uchybienia terminowi jego wypłaty, należy ewidencjonować je pod datą faktycznej wypłaty pracownikowi.

Zasady ewidencjonowania wynagrodzeń pracowniczych w KPiR – wskazówki w rozporządzeniu

W razie wątpliwości dotyczących zasad ewidencjonowania kosztów w PKPiR należy sięgnąć po objaśnienia stanowiące załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Zgodnie z ust. tych objaśnień, koszty z tytułu wynagrodzeń pracowniczych, w kwotach brutto, ewidencjonuje się PKPiR w kolumnie 12 (wynagrodzenia w gotówce i w naturze).

Wynagrodzenie brutto obejmuje kwotę należną do wypłaty oraz składki ubezpieczeniowe opłacane przez pracownika. Obejmuje ono także zaliczkę na podatek dochodowy.

Na jakiej podstawie dokonuje się wpisu wynagrodzenia do PKPiR?

Wpisu wynagrodzenia brutto do księgi dokonuje się na podstawie:

a) listy płac lub innych dowodów, na których pracownik podpisem potwierdza kwoty otrzymanych wynagrodzeń w gotówce i w naturze – w przypadku wypłaty wynagrodzenia w kasie,

b) innych dowodów, np. dowodu przekazania wynagrodzenia na rachunek bankowy pracownika – jeżeli wynagrodzenie nie jest wypłacane w kasie.

Czym są koszty uzyskania przychodów w odniesieniu do wynagrodzeń pracowniczych?

Za koszty uzyskania przychodów (w odniesieniu do wynagrodzeń pracowniczych) uznaje się także obciążające wynagrodzenia pracownicze składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników (w części finansowanej przez pracodawcę) oraz składki na ubezpieczenie wypadkowe pracowników.

Kosztem podatkowym są także składki na:

  • Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy,
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (z pewnymi wyjątkami).

Te składki ujmuje się w kolumnie 13 PKPiR (Pozostałe wydatki).

Zapamiętaj!

Narzuty na wynagrodzenia pracownicze będą stanowić koszt pracodawcy w miesiącu, za który wynagrodzenie jest należne, o ile zostaną opłacone w terminach wskazanych w art. 22 ust. 6bb ustawy PIT.

W sytuacji uchybienia terminowi zapłaty składek – w części finansowanej przez płatnika składek, narzuty na wynagrodzenia w części obciążającej pracodawcę, są kosztem podatkowym dopiero w dacie ich zapłaty. Dopiero wtedy podlegają zaewidencjonowaniu w PKPiR (pod datą ich faktycznej zapłaty do ZUS) – art. 23 ust. 1 pkt 55a ustawy PIT.

Przeczytaj również:
Autor: Jolanta Kica
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »