Amortyzacja lokali mieszkalnych w Polskim Ładzie – od kiedy zmiany

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 3 stycznia 2022
Amortyzacja lokali mieszkalnych w Polskim Ładzie – od kiedy zmiany

Wejście w życie Polskiego Ładu wprowadza bardzo poważne zmiany dotyczące amortyzacji lokalu mieszkalnego. Zgodnie z nowymi przepisami, amortyzacji nie podlegają nieruchomości mieszkalne służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy. Co jednak ważne, wyłączenie prawa do amortyzacji nie nastąpiło bezwzględnie od 1 stycznia 2022. Sprawdź, do kiedy amortyzacja lokali mieszkalnych w Polskim Ładzie jest możliwa.

Amortyzacja lokali mieszkalnych w 2022 roku

Polski Ład wprowadza bardzo istotne zmiany związane z amortyzacją budynków i lokali mieszkalnych. Od dnia 1 stycznia 2022 r. obowiązuje zakaz amortyzacji nieruchomości mieszkalnych, tj.:

  • budynków mieszkalnych,
  • lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość,
  • spółdzielczych własnościowych praw do lokali mieszkalnych oraz
  • praw do domów jednorodzinnych w spółdzielniach mieszkaniowych.

Zmiana wynika z uznania tych składników majątku za niepodlegające amortyzacji środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (zob. art. 22c pkt 2 ustawy o PIT oraz art. 16c pkt 2a ustawy o CIT).

Nowelizacja przepisów odnosi się do wszelkich nieruchomości mieszkalnych. Oznacza to, że ma zastosowanie nie tylko do tych, które są wynajmowane.

Przykład: Spółka komandytowa jest właścicielem lokalu mieszkalnego, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Czy w związku z wejściem w życie Polskiego Ładu od 2022 r. nie będzie mogła amortyzować tego lokalu? Czy wyłączenie amortyzacji dotyczy jedynie wynajmowania lokalu?

Odpowiedź: Spółka komandytowa, o której mowa, utraci możliwość podatkowej amortyzacji lokalu mieszkalnego. To oznacza, że nie będzie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów dotyczących go odpisów amortyzacyjnych.

Odpisy amortyzacyjne możliwe do 31 grudnia 2022 r.

Utrata możliwości podatkowej amortyzacji lokalu nie nastąpi jednak z początkiem 2022 r., lecz z początkiem 2023 r. Przepisy przejściowe pozwalają na kontynuowanie do 31 grudnia 2022 r/ dokonywania odpisów amortyzacyjnych dotyczących:

  • budynków mieszkalnych,
  • lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość,
  • spółdzielczych własnościowych praw do lokali mieszkalnych oraz
  • praw do domów jednorodzinnych w spółdzielniach mieszkaniowych

nabytych lub wytworzonych przed 1 stycznia 2022 r. (zob. art. 71 ust. 2 ustawy nowelizującej wprowadzającej Polski Ład).

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 22c pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 1128 ze zm.).
Słowa kluczowe:
amoryzacjaPolski Ład
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »