Skrócenie stażu pracy wymaganego do objęcia stanowiska w urzędzie

/appFiles/site_128/images/autor/6kuQmD7pVFI5X8P.jpeg

Autor: Michał Culepa

Dodano: 4 kwietnia 2022
Skrócenie stażu pracy wymaganego do objęcia stanowiska w urzędzie

Przepisy dotyczące pracowników samorządowych określają minimalny staż pracy wymagany do objęcia niektórych stanowisk. Te same przepisy określają jednak przypadki, w których możliwe jest skrócenie stażu pracy wymaganego do objęcia stanowiska w urzędzie. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby powierzyć stanowisko kierownicze osobie, która pracowała krócej niż wskazuje rozporządzenie?

Z artykułu dowiesz się:

  • Które przepisy prawa określają minimalny staż pracy wymagany na stanowisku kierowniczym od pracownika w urzędzie?
  • Co rozumieć przez możliwość skrócenia stażu niezbędnego do objęcia stanowiska w urzędzie?
  • Jakie warunki muszą być spełnione, aby skrócić wymagany okres zatrudnienia?

Kandydat na pracownika samorządowego musi spełnić szereg wymagań wymienionych w ustawie z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych oraz rozporządzeniu Rady Ministrów z 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych Wśród nich wymienić należy posiadanie określonego stażu pracy.

Pracownik samorządowy na kierowniczym stanowisku urzędniczym

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na kierowniczym stanowisku urzędniczym może być osoba, która co najmniej trzyletni staż lub prowadzenie działalności gospodarczej o charakterze zgodnym z wymaganiami na danym stanowisku przez co najmniej 3 lata. Jednak rozporządzenie RM z 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych może w odniesieniu do konkretnych stanowisk kierowniczych nakładać wymóg posiadania dłuższego stażu pracy, np. 5 lat.

Skrócenie stażu pracy wymaganego do objęcia stanowiska w urzędzie – kiedy jest możliwe

Zgodnie z rozporządzeniem RM z 25 października 2021 r., pracownikowi samorządowemu może być skrócony, w uzasadnionych przypadkach, staż pracy wymagany na danym stanowisku, z wyłączeniem stanowisk, dla których wymagany staż pracy określają odrębne przepisy oraz art. 5 ust. 2 i art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o pracownikach samorządowych.

Przepis ten daje pracodawcy samorządowemu kompetencje do jednorazowego skrócenia – w przypadkach indywidualnych – obowiązkowego stażu pracy będącego wymogiem kwalifikacyjnym. 

Zapamiętaj!

Skrócenie musi mieścić się jednak w granicach ustawowych, a to oznacza, że nie wolno dokonać skrócenia stażu pracy określonego ustawowo – w przypadku osób zajmujących kierownicze stanowiska urzędnicze, wymagany minimalny ustawowy staż pracy to 3 lata.

Innymi słowy, dopuszczalne jest odstąpienie od wymaganego okresu pracy określonego w przepisach zakładowych lub rozporządzeniu. Warunkiem jest to, aby kandydat na stanowisko kierownicze urzędnicze legitymował się stażem pracy wyższym niż minimalny ustawowy. Oprócz tego musi wykazać osiągnięcia lub kwalifikacje, uzasadniające skrócenie stażu pracy wymaganego przepisami rozporządzenia.

Przykład

Pytanie: Staż pracy pracownika wynosi 4 lata 2 miesiące. Pracodawca samorządowy chce awansować go na stanowisko kierownicze, na którym zgodnie z rozporządzeniem z 25 października 2021 r. minimalny staż to 5 lat. Czy w tym przypadku może dojść do skrócenia niezbę stażu pracy?

Odpowiedź: Skoro osoba, o której mowa w pytaniu legitymuje się ponad 4-letnim stażem, to spełnia on minimalny wymóg ustawowy. Dopuszczalne jest więc skrócenie wymogu stażu pracy w stosunku do tego konkretnego pracownika, jeżeli spełnia on pozostałe wymogi kwalifikacyjne do zajmowania stanowiska kierowniczego. Argumentem za skróceniem może być w szczególności:

  • wyróżniająca praca i szczególne osiągnięcia na dotychczasowym stanowisku,
  • wysoki poziom kwalifikacji pracownika.
Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2022 r. poz. 530)
  • § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1960).
Autor: Michał Culepa
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »