Wypłata zasiłku macierzyńskiego – czy jest możliwa bez aktu urodzenia dziecka

/appFiles/site_128/images/autor/nb367XZ8OQ1WRTK.jpeg

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Dodano: 13 czerwca 2023
Wypłata zasiłku macierzyńskiego – czy jest możliwa bez aktu urodzenia dziecka

Z tytułu urodzenia dziecka pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni. Aby zasiłek macierzyński mógł zostać wypłacony pracownica musi złożyć odpowiedni wniosek i przedstawić wymagane dokumenty.

Problem: Pracownica do tej pory nie złożyła wniosku o urlop macierzyński, niedługo mija 21 dni. Co w takim przypadku? Zwolnienie lekarskie miała do 26 maja 2023 r., nieoficjalnie wiemy, że urodziła dziecko, ale nie złożyła wniosku wraz z odpisem aktu urodzenia. Czy możemy wypłacić jej zasiłek macierzyński bez aktu urodzenia?

Rozwiązanie problemu: Dopóki pracownica nie przedstawi aktu urodzenia dziecka nie ma podstaw do wypłaty zasiłku macierzyńskiego.

Z tytułu urodzenia dziecka pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni. Jeżeli pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu. Pracownica nie musi składać wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego, urlop ten przysługuje z mocy prawa. Pracownica powinna natomiast dostarczyć pracodawcy odpis aktu urodzenia dziecka, na podstawie którego pracodawca będzie mógł wypłacić zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego.  Dopóki pracownica nie przedstawi aktu urodzenia dziecka nie ma podstaw do wypłaty zasiłku macierzyńskiego.

Miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, a za okres urlopu rodzicielskiego - 70% podstawy wymiaru zasiłku.

Jeżeli jednak ubezpieczona - matka dziecka, nie później niż 21 dni po porodzie, złoży pisemny wniosek o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, z wyłączeniem okresu 9 tygodni przysługującego ojcu dziecka, miesięczny zasiłek macierzyński za cały okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego wyniesie 81,5% podstawy wymiaru zasiłku.

Podstawa prawna: 
  • art. 180 § 1 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 z późn. zm.).
  • art. 31 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 1732 z późn. zm.).
Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »