Sejm przyjął projekt zmian Kodeksu pracy

Dodano: 10 lutego 2023
Sejm przyjął projekt zmian Kodeksu pracy

W dniu lutego 2023 r. Sejm przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy związanych z wprowadzeniem work life balance czyli dyrektyw w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE i o tzw. dyrektywę rodzicielską.

Nowela Kodeksu pracy wprowadza dodatkowy urlop opiekuńczy, zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej, zmiany w zasadach wykorzystywania urlopu rodzicielskiego i opiekuńczego.

Dodatkowy urlop opiekuńczy i zwolnienie z powodu siły wyższej

Urlop opiekuńczy ma przysługiwać  w wymiarze 5 dni. Będzie udzielony pracownikowi w celu zapewnienia przez niego osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.

Obok urlopu opiekuńczego kolejną nowością jest zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. Zwolnienie takie ma przysługiwać - na wzór opieki na dzieckiem w wieku do lat 14 z art. 188 Kodeksu pracy - w wymiarze 2 dni albo 16 godzin.

 Zostanie wydłużony urlop rodzicielski

Przepisy przewidują wydłużenie długości urlopu rodzicielskiego (z 32 do 34 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i odpowiednio z 41 do 43 tygodni w przypadku ciąży mnogiej).

Nowością będzie również wprowadzenie 9 tygodni urlopu rodzicielskiego dla każdego z rodziców, którego nie będzie można przenieść na drugą osobę.

Podstawa prawna: 
  • ustawa z 8 lutego 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.
Słowa kluczowe:
urlop rodzicielski
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »