Podwyżka wynagrodzenia – z jaką datą

/appFiles/site_128/images/autor/dOT5KmApVwS1lBn.jpeg

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 4 października 2023
Podwyżka wynagrodzenia – z jaką datą

Czy jeżeli w ramach wzrostu wynagrodzenia dla wszystkich pracowników zostały wypisane porozumienia z datą sporządzenia 12 lipca 2023 r. oraz z datą zawarcia też 12 lipca 2023 r. a zmiany dotyczące wzrostu wynagrodzenia obowiązują od 1 lipca 2023 r. to, czy takie porozumienie jest poprawnie sporządzone? Czy poprawnie zostały wpisane daty? Czy mogą być zawarte z datą późniejszą a zmiany dotyczące wzrostu wynagrodzenia zasadniczego brutto obowiązywać od 1 dnia miesiąca. Czy w razie kontroli PIP, takie zapisy będą poprawne?

W porozumieniu w sprawie podwyżki wynagrodzeń można postanowić, że podwyżka ta będzie obowiązywała z mocą wsteczną.

Nie ma przeszkód prawnych, aby w porozumieniu w sprawie podwyżki wynagrodzeń postanowić, że podwyżka ta będzie obowiązywała z mocą wsteczną – w okresie rozpoczynającym się przed datą zawarcia porozumienia.

Natomiast nie byłoby dopuszczalne dokonanie obniżenia wynagrodzeń z mocą wsteczną, gdyż oznaczałoby to w istocie zrzeczenie się przez pracowników wynagrodzenia w wysokości, do której nabyli już prawo, a w świetle art. 84 Kodeksu pracy, pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia.

Podstawa prawna: 
  • art. 84 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2023 r. poz. 1465).
Autor: Maciej Karpiński
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »