Nowelizacja Kodeksu pracy wchodzi w życie 26 kwietnia 2023 r.

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 6 kwietnia 2023
Nowelizacja Kodeksu pracy wchodzi w życie 26 kwietnia 2023 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy jest związana z wdrożeniem m.in. do Kodeksu pracy postanowień dwóch unijnych dyrektyw – w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE i tzw. dyrektywę rodzicielską.

Co się zmieni?

Będzie dłuższy urlop rodzicielski >> TUTAJ MASZ DOSTĘP DO PORADY VIDEO NA TEN TEMAT

Jedną z najważniejszych zmian jest wydłużenie urlopu rodzicielskiego z 32 do 34 tygodni i odpowiednio z 41 do 43 tygodni w przypadku ciąży mnogiej. Nowością będzie również wprowadzenie 9 tygodni urlopu dla każdego z rodziców, którego nie będzie można przenieść na drugą osobę.

Będzie dodatkowy urlop opiekuńczy i zwolnienie od pracy „z powodu siły wyższej” >> TUTAJ MASZ DOSTĘP DO PORADY VIDEO NA TEN TEMAT

Pracownik będzie mógł ponadto skorzystać z bezpłatnego urlopu opiekuńczego w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym, aby zapewnić osobistą opiekę lub wsparcie krewnemu (syn, córka, matka, ojciec lub małżonek) albo osobie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, wymagającej opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.

Nowela wprowadza także możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy „z powodu działania siły wyższej” do wykorzystania w pilnych sprawach rodzinnych w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym z zachowaniem prawa do połowy wynagrodzenia. Do czasu pracy będą wliczane ponadto nowe 2 dodatkowe przerwy. Pracownik będzie mógł skorzystać z drugiej przerwy trwającej co najmniej 15 minut, jeżeli jego dobowy wymiar pracy jest dłuższy niż 9 godzin pracy, a także z trzeciej co najmniej 15-minutowej przerwy – przy ponad 16-godzinnym wymiarze czasu pracy.

Słowa kluczowe:
work life balance
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »