Kolejna nowelizacja Kodeksu pracy przyjęta

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 10 marca 2023
Kolejna nowelizacja Kodeksu pracy przyjęta

9 marca 2023 r. Sejm przyjął część senackich poprawek, które to Senat wprowadził na posiedzeniu również w tym samym dniu do nowelizacji Kodeksu pracy. Teraz kolejna nowelizacja Kodeksu pracy tym razem związana z tzw. work life balance trafi do podpisu prezydenta, który ma 21 dni, aby ją podpisać.

Z tekstu dowiesz się:
  • Jakie zmiany wprowadza nowelizacja Kodeksu pracy związana z wdrożeniem unijnych dyrektyw w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE i tzw. dyrektywę rodzicielską, czyli work life balance?

Obejrzyj również:

Wydłużenie urlopu rodzicielskiego

Z 32 do 34 tygodni i odpowiednio z 41 do 43 tygodni w przypadku ciąży mnogiej zostanie wydłużony urlop. Nowością będzie również wprowadzenie 9 tygodni urlopu dla każdego z rodziców, którego nie będzie można przenieść na drugą osobę.

Bezpłatny urlop opiekuńczy i zwolnienie od pracy „z powodu siły wyższej”

Pracownik będzie miał prawo do 5 dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego. Te 5 dni w roku kalendarzowym będzie przysługiwało pracownikowi z tytułu zapewnienia pracownikowi osobistej opieki lub udzielenia wsparcia krewnemu (syn, córka, matka, ojciec lub małżonek) albo osobie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, wymagającej opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.

Poza urlopem opiekuńczym nowela wprowadza także możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy „z powodu działania siły wyższej” do wykorzystania w pilnych sprawach rodzinnych w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym z zachowaniem prawa do połowy wynagrodzenia.

Ponadto do czasu pracy będą wliczane ponadto nowe dwie dodatkowe przerwy. Pracownik będzie mógł skorzystać z drugiej przerwy trwającej co najmniej 15 minut, jeżeli jego dobowy wymiar pracy jest dłuższy niż 9 godzin pracy, a także z trzeciej co najmniej 15-minutowej przerwy – przy ponad 16-godzinnym wymiarze czasu pracy.

Elastyczna organizacja czasu pracy

Nowelizacja umożliwi szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy, w tym pracę zdalną, elastyczne rozkłady czasu pracy (ruchomy czas pracy, indywidualny rozkład czasu pracy, weekendowy system czasu pracy, system skróconego tygodnia pracy i przerywany czas pracy) i pracę w niepełnym wymiarze czasu.

Wniosek o poprawę warunków zatrudnienia

Zgodnie ze zmianami dotyczącymi umów o pracę pracownik, który wykonywał pracę co najmniej 6 miesięcy, będzie miał prawo wystąpić, raz w roku, o zmianę rodzaju umowy na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy.

Podstawa prawna: 
  • ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.
Autor: Redakcja Portalu
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »