Kalkulator wynagrodzeń – wszystko co powinieneś wiedzieć

Autor: Artykuł partnera

Dodano: 27 stycznia 2023
Materiał Partnera
Kalkulator wynagrodzeń – wszystko co powinieneś wiedzieć

Kalkulator wynagrodzeń pomaga w obliczeniu wypłaty brutto i netto oraz w ustaleniu kosztów zatrudnienia danego pracownika. Aktualny kalkulator obejmuje przychody osiągnięte od pierwszego stycznia 2023 roku.  Ponadto od początku 2023 roku wprowadzono zmianę dotyczącą minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co ciekawe, zmiana ta nastąpi dwukrotnie. Pierwsza miała miejsce już pierwszego stycznia 2023 roku, zaś druga została przewidziana na pierwszego lipca 2023 r.

Co ułatwia kalkulator

 
Dzięki kalkulatorowi wynagrodzeń można w szybki sposób wyliczyć kwotę odprowadzanego podatku i składki ZUS, uwzględniane są zwykłe i podwyższone koszty przychodu, zwolnienia z PIT, ulga podatkowa oraz wysokość wpłat na PPK. Dla pracodawcy oznacza to, że będzie on mógł sprawdzić obciążenia płacy brutto wynikające z konieczności naliczenia składki emerytalnej, składki rentowej, składki wypadkowej, składki na Fundusz Pracy (FP) oraz składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).


Różnica wynagrodzenie netto, a brutto

Dla pracownika najbardziej interesująca jest kwota, którą otrzyma na konto bankowe, czyli ta, którą będzie mógł dysponować i jest to tzw. wynagrodzenie netto. Z kolei, kwota, która najczęściej pojawia się w ogłoszeniach o pracę to kwota brutto – czyli informacyjna kwota – która nie odzwierciedla tzw. wynagrodzenia na „rękę”. W praktyce oznacza to, że wynagrodzenie brutto – to takie, które zawiera obciążający pracownika podatek i składki ZUS, a więc zostanie ono pomniejszone. Z kolei, wynagrodzenie netto to wynagrodzenie, które otrzyma pracownik po potrąceniach na składki i podatki.
Chcąc obliczyć kwotę wynagrodzenia netto, należy w kalkulatorze wynagrodzeń w rubryce „podaj miesięczne zarobki” wpisać swoje miesięczne wynagrodzenie i kliknąć „Oblicz”. Dzięki temu można również porównać kwotę zarobków w zależności od rodzaju umowy, będącej podstawą zatrudnienia.


Jakie koszty ponosi pracodawca

Pracodawca chcąc obliczyć dokładne koszty ponoszone na pracownika w przypadku umowy o pracę ma obowiązek opłacania składek ZUS w pełnym wymiarze. Musi więc wziąć pod uwagę składkę na ubezpieczenie wypadkowe, ubezpieczenie emerytalne lub ubezpieczenie rentowe, Fundusz Pracy oraz FGŚP. Inaczej wyglądają te koszty w przypadku umowy o dzieło lub umowy zlecenie.


Czym są autorskie przychody

Autorskie koszty uzyskania przychodu wynoszą 50% i związane są z wynagrodzeniami podatników, którzy wykonują działalność twórczą i otrzymują przychody z przeniesienia swoich autorskich praw. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych określa zamknięty katalog tytułów przychodów. Znajduję się tam m.in. działalność twórcza w zakresie architektury, działalność publicystyczna czy badawczo – rozwojowa.

Zmiany PIT- 2 od 2023 roku

W 2023 roku zaktualizowano formularz PIT-2, w którym zebrano wszystkie oświadczenia i wnioski, mogące wpłynąć na wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Co więcej, taki wniosek mogą złożyć nie tylko osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, ale i osoby pełniące funkcję zarządu, pracujące na kontraktach, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Założeniem zmian wprowadzonych do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest ujednolicenie przepisów dotyczących oświadczeń i wniosków, które są składane przez podatników. PIT-2 pozwala m.in. na wnioskowanie o preferencyjne opodatkowanie dochodów tj. z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, podzielenie miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek między kilku płatników, wnioskowanie o stosowanie ulgi na powrót, ulgi 4+ bądź ulgi dla pracujących seniorów, zrezygnowanie z ulgi dla młodych czy z pracowniczych bądź autorskich kosztów uzyskania przychodów.

Złożenie w latach poprzedzających 2023 rok oświadczenia lub wniosku płatnikowi pozwala na zachowanie ich ważności w mocy w tym roku, jeżeli nie zmienił się stan faktyczny. Podstawę prawną stanowi tutaj art. 22 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (dalej zwana: „Ustawa”). W art. 31a Ustawy dokonano aktualizacji zgodnie, z którą podatnik oświadczenia i wnioski, które mają wpływ na obliczenie zaliczki jest zobowiązany składać płatnikowi na piśmie. Oznacza to możliwość skorzystania zarówno z postaci papierowej jaki i z postaci elektronicznej. Wzór oświadczenia PIT-2 jest dostępny na stronie Ministerstwa Finansów.

Podsumowanie - Plusy i minusy kalkulatora wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń pozwala szybko i łatwo obliczyć wysokość wynagrodzenia brutto i netto, w szczególności, gdy mamy do czynienia z umową o pracę, umową zlecenie lub z umową o dzieło. Dodatkowo parametry w kalkulatorze umożliwiają na uwzględnienie kwoty wolnej od podatku, ulg czy kosztów uzyskania przychodów oraz na szczegółowe zestawienie innych kosztów i składek ZUS. Dodatkowo dla pracodawcy to przejrzysty obraz tego jakie koszty ponosi pracodawca zatrudniając pracownika.

Autor: Artykuł partnera
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »