Jak odebrać dzień wolny za wolną sobotę

Pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy – np. w wolną sobotę – przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Za dzień wolny udzielony w zamian za wykonywanie pracy w wolną sobotę, pracownikowi nie wypłaca się wynagrodzenia, zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 80 Kodeksu pracy, iż wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną (za faktycznie przepracowane godziny).

Jeżeli jednak praca wykonywana w wolną sobotę miała niższy wymiar czasu pracy niż wymiar przewidziany w rozkładzie czasu pracy na dzień, w którym pracownik otrzymuje wolne za pracę w sobotę, to pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za przepracowane godziny wraz z wynagrodzeniem uzupełniającym za godziny, których nie przepracował. Tak, aby w sumie liczba godzin, za które zostanie wypłacone wynagrodzenia była taka, jak liczba godzin przewidziana (w rozkładzie czasu pracy) do przepracowania w dniu wolnym, udzielonym za pracę w sobotę (art. 81 Kodeksu pracy).

Sprawdź:

  • Czy pracownik ma wpływ na datę odbioru i czy może zablokować odbiór wybierając dodatek?
  • Na jakich zasadach trzeba zrekompensować pracę w takim dniu, jak praca w wolną sobotę?
  • W jaki sposób wyznaczać dzień odbioru wolnego za pracę w wolną sobotę?
  • Czy pracownik może w praktyce zablokować odbiór dnia wolnego np. poprzez uparte odmawianie wszystkim propozycjom pracodawcy co do odbioru (bo np. woli wynagrodzenie z dodatkiem)?

Przeczytaj też:

Słowa kluczowe:
praca w soboty
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »