Bądź na bieżąco z najnowszymi zmianami w systemie fakturowania KSeF

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 28 marca 2023
Bądź na bieżąco z najnowszymi zmianami w systemie fakturowania KSeF

Jest już zmieniony projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który zakłada obowiązkowy KSeF od 1 lipca 2024 r. Poznaj odpowiedzi na pytania dotyczące KSeF. KSeF może być obowiązkowy, ale zrozumienie przepisów nie musi być trudne.

 

Wszystko co musisz wiedzieć o KSeF w jednym miejscu, już w portalu FK.

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie przewidziano karyza niedopełnienie obowiązków w KSeF Którzy podatnicy zostaną zwolnieni z wystawiania e-faktur w KSeF;
  • Czy w KSeF będzie można wystawiać faktury korygujące;
  • Którzy podatnicy skorzystają z okresu przejściowego;

Polecamy też:

Obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych przy użyciu KSeF będzie wynikać z projektowanego art. 106ga ust. 1 ustawy o VAT. Obowiązek ten nie będzie miał jednak charakteru bezwzględnego. Przypadki, w których wystawianie faktur ustrukturyzowanych przy użyci KSeF nie będzie konieczne przedstawiamy w tabeli.

Projektowane przypadki, gdy e-fakturowanie nie będzie konieczne

1.

faktury wystawiane przez podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju

2.

faktury wystawiane przez podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, który posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności nie uczestniczy w dostawie towarów lub świadczeniu usług, dla których wystawiono fakturę

3.

faktury wystawiane przez podatnika korzystającego z unijnej procedury OSS, pozaunijnej procedury OSS lub procedury IOSS, dokumentujące czynności rozliczane w tych procedurach

4.

faktury wystawiane na rzecz nabywcy towarów lub usług będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej (tzw. faktury konsumenckie)

5.

faktury wystawiane w okresie trwania awarii KSeF

6.

faktury wystawiane w razie ogłoszonej czasowej niedostępności KSeF oraz w przypadku braku możliwości korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur („tryb offline”)

7.

faktury wystawiane w przypadkach określonych przepisami wykonawczymi (na tej podstawie wyłączony ma zostać – jak wynika z omawianego projektu - obowiązek e-fakturowania biletów kolejowych i lotniczych, płatność za autostrady oraz dokumentowanie świadczenia usług w zakresie nadzoru i kontroli ruchu lotniczego)

E-fakturowanie nie będzie obowiązkowe w przypadku faktur wystawianych na rzecz nabywcy towarów lub usług będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.

Zapamiętaj!

Jest to zmiana w porównaniu z wcześniejszą wersją projektu ustawy nowelizującej wprowadzającej obowiązek e-fakturowania. Jest to efekt uwag zgłoszonych w ramach konsultacji publicznych.

Zauważyć przy tym należy, że – z zastrzeżeniem wymienionych przypadków – obowiązek e-fakturowania obciążać ma wszystkich podatników, w tym podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni oraz podatników niezarejestrowanych (np. w związku z korzystaniem ze zwolnienia podmiotowego). A zatem faktury za pośrednictwem KSeF wystawiać będą obowiązani również podatnicy, którzy ze względu na korzystanie ze zwolnienia nie rozliczają VAT.

Faktury ustrukturyzowane udostępniane nabywcom w sposób z nimi uzgodniony

W obecnym stanie prawnym otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur wymaga akceptacji odbiorcy faktury (zob. art. 106na ust. 2 ustawy o VAT). Jeżeli odbiorca faktury nie wyraził akceptacji, faktura ustrukturyzowana może być przesłana temu podmiotowi w postaci z nim uzgodnionej (zob. art. 106g ust. 3b ustawy o VAT).

Po wprowadzeniu obowiązkowego e-fakturowanie uzyskiwanie takiej akceptacji nie będzie konieczne. Tym niemniej w czterech  sytuacjach podatnicy będą obowiązani udostępniać faktury ustrukturyzowane w sposób z nim uzgodniony (zob. tabelę) - projektowany art. 106gb ust. 4 ustawy o VAT.

W zakresie tym – jak czytamy w uzasadnieniu omawianego projektu – „dotychczasowy wymóg akceptacji faktury elektronicznej przez odbiorcę faktury zostanie zastąpiony formułą uzgadniania z odbiorcą faktury sposobu jej udostępniania.

Taki zapis nie nakłada na podmioty zagraniczne dodatkowego obowiązku podjęcia czynności w zakresie uzgodnienia sposobu wystawienia faktury, w tym wybór sposobu udostępnienia faktury może być ustalony z nabywcą w sposób dorozumiany – zgodnie z dotychczasową praktyką, tj. jeżeli nabywca nie kwestionuje otrzymywania faktur w postaci elektronicznej wystawca faktury nie musi podejmować dodatkowych czynności aby potwierdzić ten sposób udostępnienia faktury”.

Projektowane przypadki, gdy konieczne będzie udostępnianie nabywcom faktur ustrukturyzowanych w sposób z nimi uzgodniony

1.

Faktura dokumentuje czynność, której miejsce świadczenia znajduje się na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego

2.

Faktury wystawiane nabywcy nieposiadającemu siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju

3.

faktury wystawiane nabywcom nieposiadającym siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, którzy posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, jeżeli stałe miejsce prowadzenia działalności nie uczestniczy w transakcji nabycia towaru lub usługi, dla których wystawiono fakturę

4.

faktury wystawiane nabywcom, którzy z innych przyczyn nie są obowiązani do do korzystania z KSeF

Jakie kary pieniężne za niedopełnienie obowiązków w KSeF

Za naruszanie obowiązków związanych z e-fakturowaniem (w szczególności za niewystawianie wbrew obowiązkowi faktur przy użyciu KSeF) naczelnik urzędu skarbowego nakładać będzie kary pieniężne wynoszące do 100% wysokości kwoty podatku wykazanego na tej fakturze wystawionej poza KSeF, a w przypadku faktury bez wykazanego podatku - do 18,7% wysokości kwoty należności ogółem wykazanej na tej fakturze wystawionej poza KSeF (zob. projektowany art. 106ni ust. 1 ustawy o VAT).

Jednakże w zakresie tym przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 r. (zob. art. 19 pkt 4 omawianego projektu). A zatem karom pieniężnym podlegać ma wyłącznie naruszanie obowiązków związanych z e-fakturowaniem mające miejsce od 1 stycznia 2025 r.

Źródło:

  • projekt z 22 lutego 2023 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.
Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »