Zatrudnianie cudzoziemców od 29 stycznia 2022 r. Sprawdź nowe przepisy

/appFiles/site_128/images/autor/YIMHe5bPQkgOn6s.jpeg

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 8 lutego 2022
Zatrudnianie cudzoziemców od 29 stycznia 2022 r. Sprawdź nowe przepisy

Od 29 stycznia 2022 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Zmiany są określane jako korzystne zarówno dla urzędników, jak i dla pracodawców i zatrudnianych. Sprawdź, na czym polega uproszczenie procedur oraz wymogów stawianych cudzoziemcom.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jaki jest cel nowelizacji przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce?
  • Jakie warunki musi spełniać cudzoziemiec ubiegający się o zezwolenie na pracę?
  • Ile wynosi minimalne wynagrodzenie, które musi osiągać w Polsce cudzoziemiec?
  • W jakim terminie trzeba poinformować urząd pracy o zatrudnieniu obcokrajowca?
  • Ile, w niektórych przypadkach, może trwać zatrudnienie bez zezwolenia na pracę?

Głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procedur dotyczących legalizacji pobytu w Polsce cudzoziemców. Pod uwagę brano w szczególności osoby przybywają w celu podjęcia pracy.

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w Polsce dla cudzoziemców spoza UE

Zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w Polsce to najczęściej wydawane zezwolenia dla cudzoziemców w Polsce. Z tego względu uproszczono procedury związane z ich uzyskiwaniem. Przede wszystkim, rozszerzono katalog przypadków niewymagających zmiany lub wydania nowego zezwolenia w tym zakresie. Do katalogu dodano:

  • zmianę nazwy stanowiska, na którym cudzoziemiec wykonuje pracę (jeżeli nie zmienia się zakres obowiązków,
  • zwiększenie wymiaru czasu pracy – przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu wynagrodzenia.

Art. 119 ustawy z 2 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach w brzmieniu obowiązującym do 28 stycznia i od 29 stycznia 2022 roku

do 28 stycznia 2022 r.

od 29 stycznia 2022 r.

 Zmiana siedziby lub miejsca zamieszkania, nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi lub przejęcie pracodawcy lub jego części przez innego pracodawcę, lub przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, lub zastąpienie umowy cywilnoprawnej umową o pracę nie wymagają zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

Zmiana siedziby lub miejsca zamieszkania, nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi, przejęcie pracodawcy lub jego części przez innego pracodawcę, przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, zastąpienie umowy cywilnoprawnej umową o pracę, zmiana nazwy stanowiska, na jakim cudzoziemiec wykonuje pracę, przy jednoczesnym zachowaniu zakresu jego obowiązków lub zwiększenie wymiaru czasu pracy przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu wynagrodzenia nie wymagają zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

Łatwiejsze zatrudnianie cudzoziemców od 29 stycznia

W poprzednim stanie prawnym cudzoziemcy ubiegający się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w Polsce musieli legitymować się:

  • zapewnionym miejscem zamieszkania oraz
  • posiadaniem stabilnego i regularnego źródła dochodu, wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny.

W nowelizacji zrezygnowano z tych warunków. Zaakcentowano natomiast wymóg otrzymywania przez cudzoziemca wynagrodzenia nie niższego niż aktualnie obowiązujące wynagrodzenie minimalne (w 2022 roku wynosi 3 010 zł brutto).

Cudzoziemiec składający wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę nie musi już przedstawiać dokumentów:

  • potwierdzających posiadanie miejsca zamieszkania w Polsce,
  • poświadczających posiadanie źródła dochodu.

W odniesieniu do minimalnego wynagrodzenia, bez znaczenia pozostaje:

  • wymiar czasu pracy oraz
  • rodzaj stosunku prawnego, na podstawie którego jest ona przez niego wykonywana

(art. 114 ust. 1 pkt 5 ustawy o cudzoziemcach).

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi i zawiadomienie urzędu pracy

Z punktu widzenia pracodawców ważną zmianą jest także wydłużenie okresu zatrudnienia osoby z zagranicy bez zezwolenia na pracę, na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Jest to możliwe w odniesieniu do obywateli:

  • Armenii,
  • Gruzji,
  • Rosji,
  • Białorusi,
  • Mołdawii,
  • Ukrainy.

Okres ten został wydłużony z 6 miesięcy do 24 miesięcy.

Oprócz tego, nie ma już konieczności odczekania przez cudzoziemca po upływie przepracowanych 6 miesięcy, kolejnych 6 w okresie 12 miesięcy, aby móc ponownie podjąć zatrudnienie.  Dzięki zmianie może on pracować na podstawie oświadczenia pracodawcy bez przerw w zatrudnieniu.  

Nowelizacja wprowadziła także wydłużenie terminu na poinformowanie powiatowego urzędu pracy o rozpoczęciu pracy przez cudzoziemca. W świetle dotychczasowych przepisów podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi musiał dokonać takiego pisemnego powiadomienia najpóźniej w dniu rozpoczęcia przez niego pracy. Po zmianie art. 88z ust. 13 pkt 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – pracodawcy na dopełnienie wspomnianego obowiązku mają 7 dni.

Art. 88z ust. 2 pkt 3 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w brzmieniu obowiązującym do 28 stycznia i od 29 stycznia 2022 roku

do 28 stycznia 2022 r.

od 29 stycznia 2022 r.

Powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce stałego pobytu podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi wpisuje oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, jeżeli:

3) okres wykonywania pracy określony w złożonym oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi oraz okresy pracy wykonywanej na podstawie oświadczeń wpisanych do ewidencji oświadczeń wynoszą łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy niezależnie od liczby podmiotów powierzających temu cudzoziemcowi wykonywanie pracy.

Powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce stałego pobytu podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi wpisuje oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, jeżeli:

3) okres wykonywania pracy określony w złożonym oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest nie dłuższy niż 24 miesiące

Art. 88z ust. 13 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w brzmieniu obowiązującym do 28 stycznia i od 29 stycznia 2022 roku

do 28 stycznia 2022 r.

od 29 stycznia 2022 r.

Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, którego oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi zostało wpisane do ewidencji oświadczeń, pisemnie powiadamia właściwy powiatowy urząd pracy o:

1)    podjęciu pracy przez cudzoziemca najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy;

2)    niepodjęciu pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń

Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, którego oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi zostało wpisane do ewidencji oświadczeń, pisemnie powiadamia właściwy powiatowy urząd pracy o:

1)    podjęciu pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń;

2)    niepodjęciu pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń.

Firmy o szczególnym znaczeniu dla gospodarki

W nowelizacji przepisów o zatrudnianiu obywateli innych państw zabezpieczono również interesy przedsiębiorców prowadzących działalność o szczególnym znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki. Od 29 stycznia 2022 r. pierwszeństwo przy rozpatrywaniu przez wojewodę wniosków o wydanie zezwoleń na pracę mają te dotyczące cudzoziemców mających pracować w tych „strategicznych” podmiotach. Wykaz jednostek może zostać określony w rozporządzeniu.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • ustawa z 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz. 91).
  • ustawa z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2021 r. poz. 2354 ze zm.).
  • ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2021 r. poz. 1100) ze zm.).
Autor: Mariusz Olech
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »