Poza regularną praca zdalną Kodeks pracy przewiduje pracę okazjonalną

Dodano: 30 listopada 2022
Poza regularną praca zdalną Kodeks pracy przewiduje pracę okazjonalną

W Sejmie (projekt ustawy o zmianie ustawy kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw - druk sejmowy nr 2335) właśnie trwają pracę związane z wdrożeniem przepisów o pracy zdalnej do Kodeksu pracy. Nowe przepisy poza regularną pracą zdalną przewidują także okazjonalną pracę zdalną. Sprawdźmy, czym będzie okazjonalna praca zdalna. 

Okazjonalna praca zdalna będzie mogła być wykonywana nawet do 24 dni w roku kalendarzowym. Taka forma pracy zdalnej – okazjonalnej pracy zdalnej może przynieść korzyści także pracodawcy, gdyż zwolni go z pewnych kosztów oraz obowiązków wobec pracownika.

Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika o pracę zdalną?

Jak przewidują nowe przepisy każdy pracownika będzie miał prawo do złożenia wniosku o okazjonalną pracę zdalną. Ważnym warunkiem jest tylko to, aby rodzaj pracy umożliwił jej świadczenie na odległość.

Pracodawca po otrzymaniu takiego wniosku wcale nie musi go zaakceptować. A to dlatego, że złożony wniosek przez pracownika wcale nie zobowiązuje pracodawcy do tego, aby pozwolić mu na pracę zdalną. Czyli innymi słowy wniosek te nie jest wiążący.

Zapamiętaj!

Jednak może się tak zdarzyć, iż w pewnych przypadkach wniosek o okazjonalną pracę zdalną może być jednak dla zatrudniającego wiążący.

Tak może się stać, kiedy wniosek o pracę okazjonalną będzie pochodził od pracownika uprawnionego do złożenia wniosku o obligatoryjną „zwykłą” pracę zdalną (np. rodzica małego dziecka czy pracownicy w ciąży). Jednak są opinie, że w związku z tym, że nowelizacja wyraźnie wyłączyła przepis art. 6719 § 6 Kodeksu pracy dotyczący wniosku o obligatoryjną pracę zdalną z odpowiedniego stosowania do pracy zdalnej okazjonalnej – art. 6733 § 2 znowelizowanego Kodeksu pracy – wiążący wniosek dotyczy tylko regularnej a nie okazjonalnej pracy zdalnej (i takie stanowisko wydaje się bezpieczniejsze).

Zapamiętaj!

Niemniej jednak oczywiście nie ma przeszkód, aby osoba uprawniona do złożenia wiążącego wniosku o regularną prace zdalną złożyła wniosek o pracę zdalną okazjonalną. Tyle tylko, że taki wniosek nie będzie wiążący.

Nawet w sytuacji gdyby ta osoba złożyła wniosek o regularną pracę zdalną, to są sytuacje, gdy nie będzie on wiążący. Chodzi o przypadki, gdy rodzaj pracy lub jej organizacja wykluczają pracę zdalną (wówczas pracodawca musi wskazać pracownikowi pisemnie lub elektronicznie przyczyny odmowy).

Więcej przeczytasz tutaj.

  • Kiedy będzie możliwa okazjonalna praca zdalna?
  • Czy wniosek powinien być z wyprzedzeniem?
  • Czy przy okazjonalnej pracy zdalnej składa się jeden wniosek, czy kilka różnych?
  • Czy wniosek trzeba będzie uzasadnić?
  • Co z pełnymi dniówkami roboczymi przy okazjonalnej pracy zdalnej?
  • Czy limit „przejdzie” na kolejny rok kalendarzowy?
  • Czy okazjonalna praca zdalna będzie już przy zatrudnieniu czy dopiero w trakcie umowy?
  • Czy okazjonalna praca zdalna pozwoli zaoszczędzić kosztów
Słowa kluczowe:
okazjonalna praca zdalna
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »