Będą zmiany w zasadach zatrudniania pielęgniarek i położnych

Dodano: 22 czerwca 2022
Będą zmiany w zasadach zatrudniania pielęgniarek i położnych

Przedłożony przez ministra zdrowia Projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez Radę Ministrów. Sprawdź, jakie zmiany są planowane i kiedy mają wejść w życie.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie zmiany w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej są planowane?
  • Z czego wynika potrzeba nowelizacji ustawy?
  • Kiedy wejdzie w życie zmiana zasad zatrudniania pielęgniarek i położnych?

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Zmiany dotyczą m.in. takich kwestii jak swoboda świadczenia usług przez pielęgniarki i położne oraz uznawanie ich minimalnych wymogów w zakresie kształcenia. Nowelizacja ma doprowadzić do zwiększenia  dostępności do świadczeń zdrowotnych udzielanych przez pielęgniarki i położne, w tym finansowanych ze środków publicznych.

Kluczowe planowane zmiany w zasadach zatrudniania pielęgniarek i położnych

Zmienione zostaną przepisy dotyczące świadczenia usług transgranicznych czasowo i okazjonalnie, przez pielęgniarki i położne będące obywatelami państw Unii Europejskiej. Nowelizacja odnosi się obowiązku podawania przez te pielęgniarki lub położne – w oświadczeniu o zamiarze czasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu – informacji o miejscu i czasie jego wykonywania w okręgowej izbie pielęgniarek i położnych, właściwej ze względu na miejsce wykonywania zawodu. 

Pielęgniarki i położne będą mogły złożyć oświadczenie o zamiarze czasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu w dowolnej okręgowej izbie pielęgniarek i położnych. Obecnie trzeba to zrobić w okręgowej izbie pielęgniarek i położnych właściwej ze względu na miejsce wykonywania zawodu

Nowelizacja przewiduje zmiany w zakresie minimalnych wymogów kształcenia położnych w ramach procedury automatycznego uznawania dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji położnych.

Uregulowane mają zostać szczególne prawa nabyte położnych będących obywatelami UE, w tym położnych, które odbyły kształcenie na terytorium byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Zmieni się organ prowadzący rejestr pielęgniarek i położnych wykonujących  w Polsce czasowo i okazjonalnie zawód pielęgniarki lub położnej – z okręgowych rad pielęgniarek i położnych na Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych.

Zmiana organu pozwoli zgromadzić w jednym rejestrze dane wszystkich osób wykonujących zawód w tej formie. 

Nowe przepisy umożliwią zrezygnowanie z przeprowadzenia Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego oraz Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego.

Zarówno studia dla kierunku ratownictwo medyczne, jak i fizjoterapia są prowadzone w jednolity sposób – w oparciu o standardy kształcenia i kończą się złożeniem egzaminu dyplomowego. W związku z tym nie ma potrzeby utrzymywania dodatkowego egzaminu weryfikującego wiedzę.

Likwidacja tych egzaminów umożliwi szybszy dostęp do zawodu fizjoterapeuty oraz ratownika medycznego oraz znacznie przyspieszy wejście na rynek pracy fizjoterapeutów i ratowników medycznych.

Wprowadzone zostaną przepisy pozwalające na dokonywanie oceny badań klinicznych produktów leczniczych, w tym ich oceny etycznej, do czasu wejścia w życie ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz przepisy dające możliwość dla działania w obszarze weterynaryjnych produktów leczniczych.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Przeczytaj również:  

Źródło: strona internetowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »