Polski Ład. Prawa i obowiązki grupy VAT

Dodano: 17 stycznia 2022
Polski Ład. Prawa i obowiązki grupy VAT

Grupa VAT to szczególny rodzaj podatnika. Można opisać ją jako prawną formę współdziałania do celów VAT. Co ważne – istnieje ona tylko do celów VAT. Choć każdy członek grupy zachowuje swoją formę prawną to utworzeniu grupy do celów VAT, na gruncie ustawy o VAT, nadaje się nadrzędne znaczenie w stosunku do form prawnych przewidzianych np. w prawie cywilnym lub w prawie spółek. Oznacza to, że po przystąpieniu do grupy VAT, jakakolwiek możliwa, istniejąca jednocześnie forma prawna członka grupy traci znaczenie. Każdy członek grupy staje się częścią nowego odrębnego podatnika VAT – grupy VAT.

Warunki utworzenia grupy VAT

Grupę VAT mogą utworzyć podatnicy w zakresie, w jakim posiadają siedzibę na terytorium kraju oraz podatnicy nieposiadający siedziby na terytorium kraju w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.

Prawa i obowiązki grupy VAT

Grupa VAT jako podatnik musi wypełniać określone obowiązki. Dlatego wskazane jest określenie, kto konkretnie będzie odpowiedzialny za ich wypełnianie. Przewidziano, że członkowie grupy VAT wyznaczają spośród siebie przedstawiciela grupy VAT, który reprezentuje grupę VAT, w zakresie obowiązków wynikających m.in. z

  • ustawy o VAT,
  • Ordynacji podatkowej,
  • ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ustawy z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej.

W założeniu funkcję taką najczęściej pełnić będzie podmiot kontrolujący pozostałych członków grupy VAT.

Kiedy grupa VAT nabywa status podatnika?

Grupa VAT nabywa status podatnika z dniem wskazanym w umowie o utworzeniu grupy VAT, nie wcześniej jednak niż z dniem dokonania rejestracji.

Przepis daje możliwość elastycznego wskazania przez podatników, kiedy ma nastąpić początek funkcjonowania grupy VAT jako podatnika.

Istotne pozostaje w tym miejscu odpowiednio wcześniejsze złożenie zgłoszenia rejestracyjnego. Chodzi o to, by umożliwić naczelnikowi US weryfikację przesłanek utworzenia grupy VAT w takim czasie, aby rejestracja mogła nastąpić w terminie określonym w umowie o utworzeniu grupy VAT.

Co z przedłużeniem okresu funkcjonowania grupy VAT?

Regulacje przewidują, że do przedłużenia okresu funkcjonowania grupy VAT wymagane jest zawarcie nowej umowy podlegającej zgłoszeniu do właściwego dla grupy VAT naczelnika urzędu skarbowego. W jakim terminie? Na 30 dni przed wygaśnięciem poprzedniej umowy. Umowa ta ma spełniać wymogi przewidziane dla umowy tworzącej grupę VAT.

Oczywiście niezbędne pozostaje dalsze spełnianie przez podmioty tworzące grupę przesłanek, od których uzależnione jest jej funkcjonowanie. Należy podkreślić, że kontynuacja wiąże się z brakiem zmian podmiotowych w zakresie członków. Jeśli członkowie zadecydują o potrzebie zmian podmiotowych, konieczne będzie zakończenie funkcjonowania dotychczasowej grupy i powołania nowej grupy VAT.

Obowiązek zgłaszania naczelnikowi US zmian w stanie faktycznym i prawnym

Organy podatkowe muszą mieć możliwość monitorowania sytuacji grupy VAT. W tym celu przedstawiciel grupy VAT został zobowiązany do zgłaszania naczelnikowi urzędu skarbowego zmian w stanie faktycznym lub w stanie prawnym skutkujących naruszeniem warunków uznania grupy VAT za podatnika podatku w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tych okoliczności.

Gdzie znaleźć informacje na temat zmian w ustawie o vat wprowadzających grupy VAT?

Pobierz ebook „Polski Ład: Zmiany w ustawie o VAT wprowadzające grupy VAT” Znajdziesz w nim szczegółowe informacje dotyczące m.in.:

  • rejestracji grupy VAT
  • obowiązków przedstawiciela grupy VAT
  • umowy o utworzeniu grupy VAT
  • utraty statusu podatnika VAT
  • odliczania vat w grupie VAT
  • współczynnika proporcji w grupie VAT
  • dokumentacji grupy VAT
  • przenoszenia składników majątku między uczestnikami grupy VAT
  • wykreślenia grupy VAT z rejestru
Słowa kluczowe:
grupa vatPolski Ład
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »