Polski Ład: VAT przy wykupie auta z leasingu w 2022 roku

/appFiles/site_128/images/autor/wWaBAyKjU0mqHpI.jpeg

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 28 stycznia 2022
Polski Ład: VAT przy wykupie auta z leasingu w 2022 roku

Od 1 stycznia 2022 r. obwiązują nowe zasady rozliczania podatku VAT od wykupu auta z leasingu. Dowiedz się, jak zmieniły się rozwiązania dotyczące powstania przychodu z działalności gospodarczej w przypadku sprzedaży składnika majątkowego wcześniej wykorzystywanego w oparciu o umowę leasingu operacyjnego. Sprawdź, czy przekazanie samochodu w darowiźnie prowadzi do powstania przychodu.

Kiedy przy wykupie auta z leasingu powstaje przychód?

Przy wykupie auta z leasingu przychód powstaje, jeżeli w ciągu 6 lat liczonych od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątkowy został wycofany z działalności gospodarczej. Chodzi o sytuację, w której dochodzi do sprzedaży samochodu, które wcześniej było wykorzystywane w działalności gospodarczej w oparciu o umowę leasingu operacyjnego.

VAT a wykupienie samochodu z leasingu w Polskim Ładzie

Wykupienie auta z leasingu stanowi dostawę towaru i jest opodatkowane podatkiem VAT. To sprzedawca (leasingodawca) jest podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku.

Co ważne, przepisy ustawy o VAT nie przewidują obowiązku korygowania podatku VAT, który został odliczony od rat leasingowych. Z obowiązkiem dokonania korekty mamy do czynienia, kiedy zakupiono samochód, dokonano jego importu bądź oddano go do używania. Potwierdzają to organy podatkowe (zob. interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 czerwca 2020 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.241.2020.2.ICZ).

Przekazanie auta w darowiźnie nie powoduje powstania przychodu

Powstanie przychodu z działalności gospodarczej wymaga odpłatnego zbycia składnika majątkowego. Oznacza to, że przekazanie auta w darowiźnie nie spowoduje powstania przychodu z działalności gospodarcze. To, czy przychód będzie opodatkowany, zależy od tego, kim jest obdarowany. Przykładowo, jeżeli jest to dziecko darczyńcy, to jego przychód będzie wyłączony z opodatkowania na podstawie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.),
  • 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.),
  • 1 pkt 7, pkt 10 lit. b ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105).
Autor: Jakub Rychlik
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »