Organ powinien uzasadnić przedłużenie terminu zwrotu VAT, jeżeli sprawdzanie zasadności zwrotu tego wymaga

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 4 grudnia 2021
Organ powinien uzasadnić przedłużenie terminu zwrotu VAT, jeżeli sprawdzanie zasadności zwrotu tego wymaga

Postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT z perspektywy podatnika jest nie tylko utrudnieniem, ale także budzi niepokój. W jednym z najnowszych orzeczeń NSA zawarł kilka istotnych wskazówek dotyczących uzasadniania postanowień o przedłużeniu terminu zwrotu VAT. Warto je znać, ponieważ mogą okazać się przydatne w razie sporu z fiskusem. Okazuje się bowiem, że sprawdzanie zasadności zwrotu jest oczywiście możliwe, ale powinno odbywać się w taki sposób, aby podatnik wiedział, z czego wynika przedłużenie terminu zwrotu VAT.

Przedłużenie terminu zwrotu VAT w orzeczeniu NSA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 2 września 2021 r. o sygn. akt I FSK 1147/21 uznał, że organ podatkowy nie musi wprawdzie wykazywać istnienia dowodów przemawiających za brakiem zasadności zwrotu podatku, jednak powinien wykazać, że istnieją okoliczności decydujące o potrzebie dalszej weryfikacji zasadności takiego zwrotu.

NSA zwrócił uwagę, że odroczenie zwrotu VAT powinno być należycie i wyczerpująco uzasadnione. Uzasadnienie musi pozbawiać wątpliwości, że w danej sprawie faktycznie konieczne jest wykonanie dodatkowej weryfikacji zasadności zwrotu nadwyżki podatku.

Uzasadnienie postanowienia organu o przedłużeniu terminu zwrotu VAT powinno zaspokajać wymogi procesowe przewidziane w Ordynacji podatkowej. Musi zatem respektować zasady przekonywania i zasady budowania zaufania do organów podatkowych. Niezbędna jest także wypełnienie obowiązku wyczerpującego informowania strony o motywach rozstrzygnięcia.

W szczególności uzasadnienie powinno zawierać skonkretyzowane informacje o wątpliwościach powodujących przedłużenie terminu zwrotu podatku. Powinno więc np. wyjaśniać, co wzbudziło podejrzenia i dlaczego konieczne jest dalsze badanie. Należy także wskazać, jakie konkretnie okoliczności faktyczne wymagają sprawdzenia.

Przedłużenie terminu zwrotu VAT a kontrola podatkowa za wcześniejsze okresy

Co ważne, NSA zauważył, że opóźnienia w zwrocie podatku nie może uzasadniać sama zawisłość kontroli podatkowej za wcześniejsze okresy rozliczeniowe. Wyjątkiem będzie wykazanie związku takowej kontroli z zasadnością zwrotu podatku za miesiąc objęty postanowieniem.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.) – 87 ust. 2
  • Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) – art. 121, art. 124 i art. 210 w związku z art. 219.
Autor: Łukasz Matusiakiewicz
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »