Badanie wzroku bez VAT. Czy zwolnieniu z VAT podlega każde badanie ostrości widzenia w celu dobrania okularów korekcyjnych?

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 25 lutego 2022
Badanie wzroku bez VAT. Czy zwolnieniu z VAT podlega każde badanie ostrości widzenia w celu dobrania okularów korekcyjnych?

Osoby mające problemy z widzeniem coraz rzadziej odwiedzają gabinet okulistyczny. Dużo popularniejsze od badania okulistycznego jest badanie wzroku i ostrości widzenia w salonie optycznym. Zanim dokonany będzie zakup okularów, optometrysta wadę i zalecany sposób jej korygowania. Badanie optometryczne polega na bardzo szczegółowym pomiarze wady. Nie musi wykonywać go lekarz, najczęściej optometrysta nie posiada wykształcenia medycznego. Rodzi się więc pytanie – czy badanie powinno podlegać zwolnieniu z VAT jako świadczenie o charakterze medycznym? Sprawdź, kiedy usługa badania wzroku jest zwolniona z VAT. Dowiedz się czy badanie optometryczne podlega zwolnieniu z podatku dochodowego.

Nie tylko lekarz może wykonać badanie narządu wzroku w celu dobrania okularów

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej ustawy o vat), zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

  1. lekarza i lekarza dentysty,
  2. pielęgniarki i położnej,
  3. medycznych, o których mowa w ustawie o działalności leczniczej,
  4. psychologa.

Jak widać, w wykazie tym brakuje usług świadczonych przez optomoetrystów, którzy nie są lekarzami. Nie oznacza to jednak, że usługi z zakresu opieki zdrowotnej wykonywane przez innych specjalistów nie mogą być zwolnione od podatku. Mogą, ponieważ dotyczą badania narządu wzroku i należy zaliczyć je do usług ściśle związanych tymi usługami, które świadczą okuliści.

Fiskus analizujący przypadek firmy wykonującej badania optometryczne przez osoby niebędące lekarzami uznał, że takie badanie jest usługą medyczną. Wynika to z tego, że mamy do czynienia z działaniem:

  • w zakresie opieki medycznej,
  • służącym profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia
  • mającym na celu poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego oraz komfortu funkcjonowania w społeczeństwie

Działanie ma więc charakter pomocy medycznej. Nie ma przy tym znaczenia, że badania nie przeprowadza lekarz.

Taka interpretacja pociąga za sobą ważne konsekwencje. Świadczenia o charakterze medycznym podlegają zwolnieniu z VAT.

Badanie optometryczne bez VAT, ponieważ to usługa medyczna

Skoro badanie optometryczne ma na celu dobranie odpowiednich szkieł korekcyjnych lub soczewek kontaktowych, to należy zgodzić się, że służy profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Z pewnością jest to zatem usługa w zakresie opieki medycznej. To z kolei oznacza, że optometrysta może przeprowadzić badanie z zastosowaniem zwolnienia z podatki.

Przeczytaj również:

Źródło: Interpretacja indywidualna dyrektora KIS 0113-KDIPT1-1.4012.906.2021.2.ŻR

Podstawa prawna: 
  • art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.)
Autor: Łukasz Matusiakiewicz
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »