Uwaga na zatrudnianie niepełnoletnich – dokumentacja i wynagrodzenie

/appFiles/site_128/images/autor/OX95IQNcVsm2DKo.jpeg

Autor: Rafał Krawczyk

Dodano: 19 sierpnia 2021

Zdarzają się sytuacje, w których przepisy o bezwzględnym zakazie zatrudniania dzieci poniżej 15. roku życia zostają naruszone. Pracodawca zatrudnia dziecko, czy to świadomie, czy to poprzez wprowadzenie go w błąd co do wieku dziecka. Powstaje zatem pytanie, co zrobić w takiej sytuacji, a w szczególności, czy umowa o pracę zawarta z takim młodocianym jest nieważna. A jeśli tak to, czy można pozbawić go wszystkich świadczeń należnych z tytułu wykonania nieważnej umowy – przede wszystkim wynagrodzenia?

Co do zasady zatrudnienie młodocianych pracowników w wieku poniżej 15 lat jest niedopuszczalne. Specyfika działalności niektórych pracodawców wymaga zatrudnienia dzieci – dotyczy to na przykład agencji reklamowych czy artystycznych. Istnieją przepisy, które umożliwiają zatrudnienie tak młodych pracowników zgodnie z prawem, chociaż pracodawca musi wcześniej pokonać kilka biurokratycznych przeszkód.

Na wstępie zaznaczmy, że odstępstwa od bezwzględnego zakazu zatrudniania osób w wieku poniżej 15 lat dotyczą wyłącznie pracodawców będących podmiotami prowadzącymi działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową.

Co do zasady zatrudnienie młodocianych pracowników w wieku poniżej 15 lat jest niedopuszczalne. Specyfika działalności niektórych pracodawców wymaga zatrudnienia dzieci – dotyczy to na przykład agencji reklamowych czy artystycznych. Istnieją przepisy, które umożliwiają zatrudnienie tak młodych pracowników zgodnie z prawem, chociaż pracodawca musi wcześniej pokonać kilka biurokratycznych przeszkód.

Na wstępie zaznaczmy, że odstępstwa od bezwzględnego zakazu zatrudniania osób w wieku poniżej 15 lat dotyczą wyłącznie pracodawców będących podmiotami prowadzącymi działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową.

Zatrudnianie niepełnoletnich – uzyskanie zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna

Pierwszym krokiem, który należy dokonać, aby zatrudnić dziecko w tym trybie, jest uzyskanie zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna tego dziecka. Pracodawca musi zatem porozumieć się z jego rodzicami w kwestii samego zatrudnienia, jak i jego warunków. Jest to o tyle oczywiste, że dziecko w tym wieku nie ma nawet ograniczonej zdolności do czynności prawnych. Uzyskują ją co prawda 13-latki, ale w kwestii zatrudnienia dziecko nie może jednak podejmować jakichkolwiek czynności samodzielnie. Pracodawca może zatem przeprowadzić nabór do zatrudnienia w wybranej przez siebie formie, ale i tak ostatecznie o samej współpracy będą decydowali rodzice dziecka. Kolejny wymóg jest już bardziej restrykcyjny.

Zainteresowany zatrudnieniem młodocianego musi bowiem uzyskać zezwolenie właściwego inspektora pracy (art. 3045 kp).

Przepis zezwalający na specjalny tryb zatrudnienia nie wskazuje dolnej granicy wieku dziecka, które mogłoby zostać zatrudnione w tym trybie. Treść tej regulacji nie została natomiast dostosowana do obniżonej od 1 września 2018 r. granicy wieku statuującej osobę młodocianą, ponieważ dotyczy w dalszym ciągu osób poniżej 16. roku życia podczas gdy bezwzględny zakaz zatrudnienia dotyczy obecnie 15-latków.

Zatrudnianie niepełnoletnich – dokumentacja przy zezwoleniu na pracę

Inspektor pracy zezwolenie wydaje na wniosek podmiotu zatrudniającego. Do tego wniosku należy dołączyć:

  • pisemną zgodę przedstawiciela ustawowego lub opiekuna dziecka na wykonywanie przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych,
  • opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej dotyczącą braku przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych,
  • orzeczenie lekarza stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych,
  • jeżeli dziecko podlega obowiązkowi szkolnemu – opinię dyrektora szkoły, do której dziecko uczęszcza, dotyczącą możliwości wypełniania przez dziecko tego obowiązku w czasie wykonywania przez nie pracy lub innych zajęć zarobkowych.

Zezwolenie inspektora pracy musi zawierać wiele szczegółowych danych:

1) dane osobowe dziecka i jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna,

2) oznaczenie podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową,

3) określenie rodzaju pracy lub innych zajęć zarobkowych, które może wykonywać dziecko,

4) określenie dopuszczalnego okresu wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych,

5) określenie dopuszczalnego dobowego wymiaru czasu pracy lub innych zajęć zarobkowych,

6) inne niezbędne ustalenia, wymagane ze względu na dobro dziecka lub rodzaj, charakter albo warunki wykonywania pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko. Inspektor pracy ma jednak prawo odmowy wydania zezwolenia, jeżeli wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych:

  • powoduje zagrożenie dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego dziecka,
  • zagraża wypełnianiu obowiązku szkolnego przez dziecko.

Zarówno wydanie zezwolenia, jak i odmowa jego wydania następuje w formie decyzji administracyjnej. Decyzja taka podlega zaskarżeniu do Głównego Inspektora Pracy, a następnie do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Co ważne, nawet uzyskanie zezwolenia nie daje gwarancji, że wybrane dziecko będzie współpracowało z pracodawcą przez cały zakładany i uzgodniony okres. Zezwolenie może bowiem zostać cofnięte na wniosek przedstawiciela ustawowego dziecka albo z urzędu przez inspektora pracy, jeśli naruszone zostaną warunki jego udzielenia. Zatrudnienie dziecka młodszego niż w wieku 15 lat we wskazanym trybie nie może mieć charakteru pracowniczego. Z jego rodzicami lub opiekunem prawnym podmiot zatrudniający musi więc zawrzeć umowę cywilnoprawną. Zwykle będzie to umowa zlecenia lub umowa o świadczenie usług.

Zatrudnianie niepełnoletnich – gdy pracodawca łamie prawo

Zdarzają się sytuacje, w których przepisy o bezwzględnym zakazie zatrudniania dzieci poniżej 15. roku życia zostają naruszone. Pracodawca zatrudnia dziecko, czy to świadomie, czy to poprzez wprowadzenie go w błąd co do swojego wieku przez pracownika. Powstaje zatem pytanie, co zrobić w takiej sytuacji, a w szczególności czy umowa o pracę zawarta z takim młodocianym jest nieważna. A jeśli tak, to czy można pozbawić go wszystkich świadczeń należnych z tytułu wykonania nieważnej umowy – przede wszystkim pensji?

Młodocianym w rozumieniu Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 15 lat i nie przekroczyła lat 18 (art. 190 par. 1 kp). W tej sytuacji pracownik młodszy nie ma nawet prawnego przymiotu pracownika młodocianego.

Pracodawca, który zatrudnia osobę młodszą niż w wieku 15 lat (poza opisaną wcześniej legalną i poddaną biurokratycznym rygorom współpracą agencji kulturalnych, artystycznych, sportowych czy reklamowych), ewidentnie łamie zakaz zatrudniania dzieci. Nie ma w związku z tym prawa powoływać się na tę okoliczność, kwestionując uprawnienia młodocianego pracownika wynikające ze stosunku pracy.

Pomimo złamania zakazu zatrudnienia osoby poniżej 15. roku życia pracownik nabywa prawo do wszystkich świadczeń przysługujących mu z mocy umowy i przepisów prawa pracy. Dominuje bowiem pogląd, że umowa zawarta wbrew zakazowi zatrudnienia młodocianych, chociaż wadliwa, jest ważna. Wyrazem tego jest uchwała Sądu Najwyższego z 26 stycznia 1982 r. (sygn. akt V PZP 8/81; OSNCP 1982, nr 7, poz. 94), w której stwierdził on, że małoletni, który nie ukończywszy 14 lat zawarł umowę o pracę i doznał w związku z zatrudnieniem na skutek wypadku uszczerbku na zdrowiu, uprawniony jest do dochodzenia – przed organami powołanymi do rozstrzygania sporów o roszczenia pracowników ze stosunku pracy – świadczeń na podstawie przepisów dotyczących wypadków przy pracy.

Obecnie jednolicie przyjmuje się, że nawet wtedy, gdy zawarcie umowy nastąpiło w sposób sprzeczny z prawem, zbyt młody w chwili zatrudnienia pracownik nabywa prawo do wszystkich świadczeń przysługujących mu z mocy umowy i przepisów prawa pracy. Umowa zawarta wbrew zakazowi, chociaż wadliwa, jest zatem ważna. Pracodawca nie może zatem najpierw złamać przepisów o zatrudnieniu młodocianych, a później powołując się na przepisy Kodeksu pracy, kwestionować uprawnień takiego pracownika wynikających ze stosunku pracy.

Jeśli pracodawca nie wypłaci wynagrodzenia młodocianemu, jego rodzice jako przedstawiciele ustawowi mogą domagać się zapłaty przed sądem pracy.

Przykład

Wyrośnięty 12-latek w okresie nauki zdalnej został zatrudniony na okres od lutego do końca kwietnia 2021 r. do pracy w gospodarstwie szkółkarskim. Właściciel firmy nie sprawdził jego dokumentów, nie sporządził umowy ona piśmie. Po zakończeniu umowy oświadczył, że chłopak go oszukał co do wieku i odmówił mu wypłaty umówionego wynagrodzenia, tłumacząc, iż umowa jest nieważna z uwagi na zbyt młody wiek pracownika. Jeśli tylko rodzice dziecka w jego imieniu pozwą pracodawcę, sąd uwzględni takie powództwo i zasądzi wszystkie należne świadczenia na rzecz młodocianego pracownika. Gdy dojdzie do takiego procesu, pracodawca musi się liczyć z tym, że oprócz obowiązku umówionego wynagrodzenia ustalone zostanie jeszcze, ile należy się takiej osobie młodocianej, z uwzględnieniem pracy w nadgodzinach czy w porze nocnej. I to pomimo tego, iż istnieje generalny zakaz powierzania młodocianym (tym w wieku 15–18) lat pracy w nadgodzinach i porze nocnej. Także w tym przypadku pracodawca nie ma jednak co liczyć na to, że powoła się na ten zakaz. Skoro obowiązuje on w stosunku do młodocianych, to tym bardziej zakazane jest to odniesieniu do młodszych dzieci, które w ogóle nie powinny pracować. Zatem, nawet gdyby praca dziecka w takich warunkach rażąco naruszała prawo, to jeśli już została wykonana, musi zostać wynagrodzona stosownie do przepisów regulujących tę materię i obejmować wypłatę wszystkich należnych dodatków.

Podstawa prawna: 

Art. 190 § 2, art. 3045 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.).

Autor: Rafał Krawczyk
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »