Wzrosły kary za przestępstwa przeciwko środowisku – ile zapłaci przedsiębiorca?

Dodano: 9 września 2022
Wzrosły kary za przestępstwa przeciwko środowisku – ile zapłaci przedsiębiorca?

Przestępstwa i wykroczenia przeciwko środowisku są karane coraz wyższymi kwotami. Warto pamiętać, że wysokość kar za przestępstwa i wykroczenia przeciwko środowisku wzrosła od 1 września 2022 r.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie sankcje grożą przedsiębiorcom za niszczenie środowiska?
  • Pozbawienie wolności za przestępstwa i wykroczenia przeciwko środowisku – na ile lat?
  • Na czym polegają zmiany w zasadach odpowiedzialności podmiotów zbiorowych?

Przeciwdziałanie przestępczości środowiskowej

Z uwagi na konieczność zwiększenia zakresu ochrony środowiska naturalnego przed szkodliwymi działaniami człowieka, podjęto ustawę z 22 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. Ustawa w szczególności

zmienia granice ustawowego zagrożenia za przestępstwa i wykroczenia. Podwyższenie sankcji karnych za nieprawidłowe działania wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa środowiska.

Sankcje za niszczenie środowiska – nawet 12 lat pozbawienia wolności

Dzięki nowelizacji doszło do zaostrzenia kar za niedozwolone działania przeciwko środowisku. Dotyczy to zarówno działań wyczerpujących znamiona przestępstw, jak i wykroczeń. Jako przykład można wskazać, że za przywożenie z zagranicy lub wywożenie za granicę odpadów niebezpiecznych bez wymaganego zgłoszenia lub zezwolenia albo wbrew jego warunkom –grozi obecnie kara pozbawienia wolności od lat 2 do 12. Warro zauważyć, że dotychczas górne zagrożenie karą pozbawienia wolności za takie działania, zgodnie z art. 183 § 5 Kodeksu karnego, wynosiło od 6 miesięcy do 8 lat.

Maksymalna kara za zanieczyszczanie wód (do tej pory wynosiła 5 lat pozbawienia wolności) – wzrosła do lat 8. Taka sama kara grozi za spowodowanie zanieczyszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Nawiązka na rzecz NFOŚiGW – nawet 10 mln złotych

W przypadku skazania sprawcy za umyślne przestępstwo przeciwko środowisku, sąd będzie orzekał nawiązkę na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość nawiązki może wynieść od 10000 zł do 10000000 zł. Orzeczenie nawiązki w niższej wysokości będzie możliwe jedynie w szczególnie uzasadnionych okolicznościach. Chodzi o sytuacje, w których wymierzona nawiązka powodowałaby dla sprawcy uszczerbek dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny lub gdy pokrzywdzony pojednał się ze sprawcą.

Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych

Nowelizacja zmieniła także zasady odpowiedzialności podmiotów zbiorowych (np. spółek kapitałowych) za czyny szkodzące środowisku naturalnemu. Aktualnie, aby pociągnąć taki podmiot do wspomnianej odpowiedzialności w postaci kar pieniężnych (wysokość może wynosić nawet 5000000 zł) nie będzie już konieczne uprzednie skazanie konkretnej osoby fizycznej z takiego podmiotu w postępowaniu karnym za przestępstwa przeciwko środowisku.

Źródło: www.portalfk.pl

Podstawa prawna: 
  • ustawa z 22 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1726). 
Słowa kluczowe:
ochrona środowiska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »