ZUS przypomina – wnioski o świadczenie postojowe tylko do 16 sierpnia 2022 r.

Dodano: 5 sierpnia 2022
ZUS przypomina – wnioski o świadczenie postojowe tylko do 16 sierpnia 2022 r.

ZUS przypomniana, że przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19, wnioski o świadczenie postojowe mogą składać tylko do 16 sierpnia 2022 r. Zgodnie z przepisami wnioski te mogą złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy, od kiedy został zniesiony stan epidemii.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Kto może jeszcze ubiegać się o świadczenie postojowe?
  • Jaki jest termin na składanie wniosków o świadczenie postojowe?
  • Których wniosków dotyczy termin 16 sierpnia 2022 r.?

Złożenie wniosku o świadczenie postojowe do 16 sierpnia 2022 r.

Termin 16 sierpnia 2022 r. na składanie wniosków o świadczenie postojowe wynika z tego, że można składać je w okresie 3 miesięcy od zakończenia stanu epidemii. Stan epidemii w Polsce nie obowiązuje od 16 maja 2022 roku.

Do 16 sierpnia 2022 r. można składać wnioski: RSP-D, RSP-DK, RSP-DB, RSP-DD, RSP-DD6, RSP-SK, RSP-C, RSP-CZ, RSP-CK, RSP-CD6.

Wysokość świadczenia postojowego

Świadczenie postojowe przysługuje zwykle w wysokości 2080 zł. Jest to 80% procent kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę) obowiązującego w 2020 roku.

Przedsiębiorca, który rozlicza podatki w formie karty podatkowej i jest osobą zwolnioną z opłacania podatku VAT, może otrzymać świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

Kto może ubiegać się o świadczenie postojowe w 2022 r.?

Świadczenie postojowe jest przeznaczone dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne, które negatywnie odczuły skutki występowania w Polsce COVID-19.

Zapamiętaj!

Otrzymanie środków wymaga spełnienia szeregu warunków. Dowiedz się więcej:

ZUS przypomina: świadczenie postojowe a pomoc de minimis

Przypominam, że od 1 lipca 2022 r. wypłata świadczenia postojowego przedsiębiorcy jest pomocą de minimis. W związku z tym, do wniosku należy dołączyć:

  • oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w ciągu ostatnich 3 lat podatkowych (Oświadczenie RPD) albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie (Oświadczenie RD-2),
  • formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (RFD), jeżeli taki formularz nie zostanie dołączony, wniosek pozostanie bez rozpatrzenia.
Zapamiętaj!

Oświadczenie RD-2 można utworzyć samodzielnie na PUE i dołączyć do wniosku o świadczenie postojowe.

Przeczytaj również:

Źródło: strona internetowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Opracowanie: Marta Wysocka

Podstawa prawna: 
  • § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 26 lutego 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz. U. z 2021 r. poz. 371 ze zm.).
Słowa kluczowe:
świadczenie postojowe
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »