Umowa między Polską a Białorusią o zabezpieczeniu społecznym już obowiązuje

Dodano: 5 maja 2022
Umowa między Polską a Białorusią o zabezpieczeniu społecznym już obowiązuje

Od 1 kwietnia 2022 r. obowiązuje nowa umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską i Białorusią. Umowa służy koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego funkcjonujących w Polsce i na Białorusi. Ma ona istotne znaczenie z punktu widzenia osób uprawnionych do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy oraz starości.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czego dotyczy nowa umowa polsko-białoruska?
  • Kogo dotyczą postanowienia umowy o zabezpieczeniu społecznym?

Obowiązująca od 1 kwietnia 2022 r. umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Białorusi o zabezpieczeniu społecznym, która została podpisana w Warszawie 13 lutego 2019 r. i ratyfikowana przez Prezydenta 17 stycznia 2022 r. zabezpiecza interesy obywateli Polski i Białorusi w zakresie nabywania prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Jakie skutki wywołuje umowa między Polską a Białorusią o zabezpieczeniu społecznym?

Umowa pozwala na uwzględnianie (sumowanie) okresów ubezpieczenia przebytych na Białorusi, w celu ustalenia prawa i wysokości polskich świadczeń emerytalno-rentowych (i wzajemnie). Umowa umożliwi również transfer świadczeń osobom uprawnionym zamieszkałym na terytorium drugiego państwa.

Do kogo ma zastosowanie nowa umowa dwustronna?

Umowę stosuje się do wszystkich osób, które podlegają lub podlegały ustawodawstwu jednego lub obydwu wymienionych krajów, tj. Polski oraz Białorusi

Są to zarówno pracownicy, jak i osoby prowadzące działalność na własnych rachunek (w tym pozarolniczą działalność gospodarczą, działalność rolniczą oraz tzw. działy specjalne produkcji rolnej). Umowa ma także zastosowanie do członków ich rodzin i innych osób uprawnionych, pozostałych przy życiu po tych osobach

Czego dotyczą regulacje umowy polsko-białoruskiej z 13 lutego 2019 r.

Nowe regulacje odnoszą się do świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa, emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy, rent rodzinnych, świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zasiłków dla bezrobotnych oraz zasiłków pogrzebowych.

Porozumienie administracyjne w sprawie stosowania umowy

W tym miejscu trzeba również dodać, że od początku kwietnia obowiązuje także Porozumienie administracyjne w sprawie stosowania Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Białorusi o zabezpieczeniu społecznym, podpisane w Mińsku w dniu 2 czerwca 2020 r.

Przeczytaj również:

Źródło: gov.pl

Podstawa prawna: 
  • umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Białorusi o zabezpieczeniu społecznym, podpisana w Warszawie 13 lutego 2019 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 575),
  • porozumienie administracyjne w sprawie stosowania Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Białorusi o zabezpieczeniu społecznym, podpisane w Mińsku 2 czerwca 2020 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 577),
  • oświadczenie rządowe z 10 lutego 2022 r. w sprawie mocy obowiązującej Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Białorusi o zabezpieczeniu społecznym, podpisanej w Warszawie dnia 13 lutego 2019 r.
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »