Uchodźca, obywatel Ukrainy musi zwrócić 500+, jeśli wyjedzie z Polski

Dodano: 31 maja 2022
Uchodźca, obywatel Ukrainy musi zwrócić 500+, jeśli wyjedzie z Polski

Na stronie internetowej ZUS opublikowano komunikat, w którym wyjaśniono, kiedy obywatel Ukrainy ma obowiązek dokonania zwrotu pobranego świadczenia 500+. Sprawdź, kiedy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski w związku z konfliktem zbrojnym, musi zwrócić świadczenie.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Kiedy świadczenie 500+ pobrane przez obywatela Ukrainy zostanie uznane za nienależne?
  • W jaki sposób zwrócić nienależne świadczenie do ZUS?
  • Czy zwrot dotyczy tylko osób, które wróciły do Ukrainy?

Zwrot 500+ do ZUS w przypadku opuszczenia Polski przez obywatela Ukrainy na dłużej niż miesiąc

Jeśli obywatel Ukrainy, który przybył na terytorium Polski od 24 lutego 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, wyjedzą z Polski na dłużej niż miesiąc, to traci prawo do legalnego pobytu w Polsce. Tym samym traci również prawo do otrzymywania świadczenia wychowawczego 500+.

Nienależnie pobrane świadczenie 500 plus dla obywateli Ukrainy należy zwrócić

W przypadku opuszczenia Polski na dłużej niż miesiąc, świadczenie wychowawcze 500+ nie przysługuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym osoba opuściła terytorium Rzeczypospolitej Polskiej . Jeśli jednak zostało wypłacone za miesiąc następujący po miesiącu, w którym osoba wyjechała z Polski, jest ono nienależne i trzeba je zwrócić.

Jak uchodźca ma zwrócić nienależne świadczenie wychowawcze 500+?

Świadczenie należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na numer rachunku bankowego: 82 1020 5604 0000 0102 8996 3017. 

Gdy przelew jest realizowany z zagranicznego rachunku bankowego, np. z ukraińskiego przed numerem rachunku należy wstawić PL (czyli PL 82 1020 5604 0000 0102 8996 3017). W tytule przelewu należy podać imię i nazwisko świadczeniobiorcy, numer sprawy oraz dopisek: 500.

Nie ma znaczenia, dokąd wyjeżdżają uchodźcy z Ukrainy

Należy dodać, że świadczenie jest uznawane za nienależne bez względu na to, do jakiego kraju wyjechała osoba je pobierająca. Jest obowiązkowy zarówno w przypadku powrotu do Ukrainy, jak i wyjazdu z Polski do innego kraju.

Przeczytaj również:

 

Autor: Opracowanie: Marta Wysocka
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »