Nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych przyjęta przez Senat

/appFiles/site_128/images/autor/YKrdWhfItSaulGL.jpeg

Autor: Marta Wysocka

Dodano: 24 marca 2022
Nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych przyjęta przez Senat

W czwartek 24 marca 2022 r. Senat bez poprawek poparł nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Nowelizacja pozwoli na składnie wniosków o świadczenie pomostowe jeszcze przed spełnienie warunków, tj. przed rozwiązaniem umowy o pracę. Nie będą to jedyne zmiany. Jeżeli Prezydent podpisze ustawę, to rozszerzeniu ulegną także kompetencje PIP, a oprócz tego – przedsiębiorcy będą mieli uzyskać wyższe dofinansowanie na poprawę bezpieczeństwa i warunków pracy. Sprawdź szczegóły.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie zmiany w ubieganiu się i przyznawaniu emerytury pomostowej przewiduje nowelizacja?
  • Na czym będzie polegało rozszerzenie kompetencji PIP?
  • Jakie udogodnienia dotyczące dofinansowania na poprawę bezpieczeństwa przewiduje nowelizacja?

Wniosek o emeryturę pomostową przed rozwiązaniem stosunku pracy

Nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych ma chronić przed utratą pracy osoby, które wnioskują o takie świadczenie, lecz nie spełniają warunków, niezbędnych do jego uzyskania.

W odniesieniu do osób, które wystąpią o przyznanie emerytury pomostowej przed rozwiązaniem stosunku pracy i spełniają niezbędne wymogi, prawo do emerytury ulegnie zawieszeniu, a świadczenie nie będzie wypłacane.

Czym jest emerytura pomostowa?

Jest to świadczenie okresowym, przysługujące do czasu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. O świadczenie to mogą ubiegać pracownicy wykonujący prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, u których wraz z wiekiem, w skutek zmniejszającej się wydolności psychofizycznej istotnie zmniejsza się możliwość wykonywania pracy.

Zapamiętaj!

Emerytura pomostowa przysługuje osobom, które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w pełnym wymiarze czasu pracy.

Nowe narzędzie dla Państwowej Inspekcji Pracy

Nowelizacja przewiduje również rozszerzenie kompetencji PIP. Jeżeli ustawa została podpisana przez Prezydenta, PIP otrzyma wyraźne podstawy prawne do przeprowadzania kontroli prac wykonywanych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Pracownik będzie miał większe możliwości złożenia skargi, nie tylko gdy on sam nie zostanie umieszczony w ewidencji, ale również, gdy stanowisko pracy, na którym wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, nie znajdzie się w prowadzonym przez pracodawcę wykazie.

Równy dostęp do dofinansowania na prewencję wypadkową

Ważnym skutkiem nowelizacji ustawy będzie ujednolicenie wysokości dofinansowania dla wszystkich przedsiębiorstw – niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników na prewencję wypadkową.  Od 1 stycznia 2013 r. w ramach prewencji wypadkowej zostało uruchomione nowe działanie – dofinansowanie działań płatników składek skierowane na utrzymanie zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej (tzw. Program dofinansowania). Od 2018 r. Program dofinansowania jest realizowany w formie konkursu, który corocznie jest ogłaszany przez Prezesa ZUS.

Aktualnie maksymalna wysokość dofinansowania jest uzależniona od liczby osób, za które płatnik składek opłaca składki na ubezpieczenia społeczne na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie projektu. Ustawa o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw zakłada ujednolicenie wysokości dofinansowania niezależnie od liczy zatrudnionych.

Przeczytaj również:

Źródła:

Autor: Marta Wysocka
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »