500+ dla obywateli Ukrainy – wymagana karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”

/appFiles/site_128/images/autor/YKrdWhfItSaulGL.jpeg

Autor: Marta Wysocka

Dodano: 4 marca 2022
500+ dla obywateli Ukrainy – wymagana karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”

Media obiegła informacja o tym, że obywatele Ukrainy będą uprawnieni do opierania w Polsce świadczenia wychowawczego Rodzina 500+. W związku z licznymi pytaniami, od kiedy i na jakich zasadach będzie wypłacane 500+ dla obywateli Ukrainy, ZUS zamieścił wyjaśnienia na swojej stronie internetowej.

Nie każdy obywatel Ukrainy może otrzymać świadczenie rodzinne 500+

W aktualnym stanie prawnym, świadczenie wychowawcze Rodzina 500+ mogą otrzymać obywatele Ukrainy, którzy zamieszkują na stałe w Polsce. Do wniosku obywatel Ukrainy powinien dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu cudzoziemca w Polsce i dostęp do rynku pracy. Oznacza to, że konieczne jest posiadanie karty pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.

Osoby posiadające taką kartę pobytu mogą złożyć wniosek elektronicznie przez PUE ZUS, portal Emp@tia oraz przez bankowość elektroniczną wielu polskich banków. Rodzic może również przyjść do dowolnej placówki ZUS, gdzie uzyska pomoc w wypełnieniu i złożeniu wniosku przez portal PUE ZUS można uzyskać w każdej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wymagana karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”

Obywatele Ukrainy, zarówno rodzice, jak i opiekunowie, którzy wraz z dziećmi przekroczyli granicę Polski i przebywają na jej terenie w związku z konfliktem zbrojnym, nie posiadają obecnie karty pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”. Dlatego też nie mogą składać wniosków o świadczenie. Złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze przez osoby pochodzące z Ukrainy będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu odpowiednich przepisów prawa. Informacje na ten temat będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej ZUS.

Kiedy specustawa ułatwiająca ubieganie się o świadczenie?

Aktualnie projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa znajduje się w wykazie prac legislacyjnych rządu. W projekcie ustawy założono, że świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało obywatelom Ukrainy zamieszkującym z dziećmi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli jego pobyt zostanie uznany za legalny w świetle projektowanej ustawy.

Legalnym pobytem będzie 18-miesięczny pobyt obywatela, który wjechał legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia określonego przez Radę Ministrów. Obecnie nie wiadomo, kiedy projekt ustawy wejdzie w życie ani czy proponowane przepisy nie zostaną zmodyfikowane.

Przeczytaj również:

Źródła:

Autor: Marta Wysocka
Słowa kluczowe:
program 500+Ukraina
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »