ZUS za pracownika zwolnionego w trakcie miesiąca

Autor: Bogdan Majkowski

Dodano: 24 stycznia 2022
ZUS za pracownika zwolnionego w trakcie miesiąca

Rozwiązanie umowy o pracę nie musi i często nie następuje z końcem miesiąca. Zwolnienie pracownika w trakcie miesiąca sprawia, że pracodawca musi wypełnić kilka dodatkowych obowiązków. Co ważne – trzeba dopełnić ich w terminach określonych w przepisach terminach. Dowiedz się, jakie obowiązki ma płatnik składek do ZUS za pracownika zwolnionego w trakcie miesiąca.

Rozwiązanie stosunku pracy pociąga za sobą szereg obowiązków wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto pamiętać, że wyrejestrowanie byłego pracownika z ubezpieczeń to tylko jeden z nich.

Wyrejestrowanie z ubezpieczeń na ogólnych zasadach

Rozwiązanie stosunku pracy oznacza ustanie ubezpieczeń pracowniczych z tytułu zatrudnienia. Oznacza to, że osoba zwolniona powinna być z nich wyrejestrowana. Wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń przeprowadza się na ogólnych zasadach. Należy dokonać tego w terminie:

  • 7 dni od dnia ustania stosunku pracy lub
  • 30 dni od dnia ustania stosunku pracy – w przypadku pracowników będących członkami służby zagranicznej.

Pracodawca wypełnia druk ZUS ZWUA w trybie wyrejestrowania (zaznaczone pole 01 w bloku I). Jako datę wyrejestrowania podaje się następny dzień po ustaniu stosunku pracy.

Ponieważ druk ten składany będzie za pracownika, należy podać w nim:

  • datę i tryb rozwiązania stosunku pracy/stosunku służbowego,
  • podstawę prawną rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy/stosunku służbowego,
  • informację z czyjej inicjatywy stosunek pracy uległ rozwiązaniu.

Wymienione wyżej informacje zamieszcza się w bloku V dokumentu ZUS ZWUA. W tym celu stosować trzeba kody zawarte w rozporządzeniu w sprawie druków ubezpieczeniowych. 

Śmierć pracownika a data wyrejestrowania

Nie zawsze przyczyną ustania stosunku pracy jest rozwiązanie umowy. Może dojść również do jego wygaśnięcia wskutek śmierci pracownika.  W takim przypadku także konieczne jest wyrejestrowanie byłego pracownika z ubezpieczeń społecznych. Wygaśnięcie stosunku pracy oznacza bowiem ustanie tytułu ubezpieczeń.

Wyrejestrowanie zmarłego pracownika powinno nastąpić z dniem następującym po dniu śmierci. Należy zastosować kody przewidziane dla takiego zdarzenia.

Zwolnienie pracownika a wyrejestrowanie z ubezpieczeń członków rodziny

Ustanie stosunku pracy oznacza wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń. Z ubezpieczeń trzeba wyrejestrować także członków rodziny byłego pracownika. Zadanie to należy do pracodawcy, ponieważ to on był podmiotem rejestrującym.

Na wyrejestrowanie członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego płatnik ma 7 dni. Oczywiście, w przypadku pracowników będących członkami służby zagranicznej, termin wynosi 30 dni.

Wyrejestrowania członków rodziny z ubezpieczeń dokonuje się za pomocą druku ZUS ZCNA.

Przekazanie do ZUS wypłaty świadczeń chorobowych – ZUS Z-3

Dodatkowe obowiązki spoczywają na pracodawcy, który do momentu ustania stosunku pracy wypłacał pracownikowi świadczenie chorobowe. Pracodawca musi skompletować i przekazać do ZUS odpowiednią dokumentację. To na jej podstawie świadczenia – od następnego dnia po ustaniu stosunku pracy przejmie Zakład Ubezpieczeń społecznych.

Płatnik musi wypełnić i przekazać do ZUS w formie

  • papierowej,
  • dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS

zaświadczenie zawierające informacje określone w załączniku nr 1 do wspomnianego rozporządzenia.

Do zaświadczenia dołącza się także dokumentację. Jej zakres uzależniony jest od rodzaju wypłacanego świadczenia chorobowego i wynika z przepisów rozporządzenia w sprawie druków chorobowych.

Mimo że nie ma takiego obowiązku, pracodawcy najczęściej korzystają z gotowego wzoru druku ZUS Z-3. Wzór jest dostępny na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl) oraz w większości komputerowych programów kadrowo-płacowych.

Najważniejsze zasady dotyczące wypełniania ZUS Z-3

  1.  

Podanie przychodów wchodzących do podstawy wymiaru zasiłków, a więc objętych składką chorobową, bez pomniejszania o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków pracownika.

  1.  

Nie wykazuje się składników przysługujących do określonego terminu, o ile zasiłek przysługuje za okres po upływie tego terminu.

  1.  

W kolumnie 7 tabeli (dotyczącej składników zmiennych) podaje się składniki pomniejszane proporcjonalnie za okresy pobierania świadczeń chorobowych, które w podstawie świadczenia zostaną uwzględnione po uprzednim uzupełnieniu przez ZUS.

  1.  

W kolumnie 8 tabeli (także dotyczącej składników zmiennych) wykazuje się składniki, które pomniejszane są w inny sposób niż proporcjonalnie i w związku z tym zostaną uwzględnione przy obliczeniach w kwocie faktycznie wypłaconej (bez uzupełniania).

  1.  

W tabelach zamieszczonych w punktach: 2, 3 i 4 (składniki wynagrodzeń za okresy kwartalne, roczne i inne okresy) kolumny dotyczące liczby dni, które pracownik przepracował lub był obowiązany przepracować wypełniamy tylko, jeżeli dany składnik jest pomniejszany proporcjonalnie za okresy pobierania świadczeń chorobowych.

Punkt 5 jest wypełniany, jeżeli dany składnik wynagrodzenia przysługuje do określonego terminu, zaś termin ten nie upłynął przed rozpoczęciem niezdolności do pracy. Podaje się datę, do której określony składnik przysługuje oraz kwoty wypłacone pracownikowi za poszczególne miesiące, z których ustalana będzie podstawa świadczenia chorobowego.

Uwaga! ZUS po ustaniu stosunku pracy nie przejmie wypłaty zasiłku opiekuńczego. Nie trzeba więc przekazywać żadnych dokumentów. Zamiast wynagrodzenia chorobowego Zakład Ubezpieczeń Społecznych podejmie wypłatę zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego. Stanie się tak nawet, jeżeli były pracownik nie wykorzystał jeszcze limitu dni, przez które wynagrodzenie to przysługuje.

Złożenie druku ZUS ZSWA – czy jest obowiązkowe?

Pracodawcy często z firmy pytają, czy za pracownika odchodzącego w trakcie roku kalendarzowego, w tym w trakcie miesiąca, trzeba składać dokument ZUS ZSWA. Pracodawca musi złożyć taki dokument do 31 marca danego roku kalendarzowego za każdego pracownika, za którego istniał obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. Podkreślić trzeba, że zgłoszenie obejmuje dane z roku poprzedniego.

Przepis przewiduje dwa wyjątki co do terminu na złożenie druku ZUS ZSWA. Jednak dotyczą one sytuacji, gdy w trakcie roku kalendarzowego pracownik wystąpi o przyznanie emerytury pomostowej lub nastąpi upadłość albo likwidacja pracodawcy.

Ustanie stosunku pracy nie przyspiesza powstania obowiązku złożenia omawianego zgłoszenia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło w związku z przejściem na emeryturę pomostową. 

Czy podstawa składek wymaga przeliczenia?

Zwolnienie pracownika w trakcie miesiąca kalendarzowego oznacza, że jego wynagrodzenie za ten miesiąc będzie niższe. To oznacza, że niższa będzie podstawa składek. Do jej obliczenia, w przypadku pracownika otrzymującego wynagrodzenie stałe trzeba zastosować zasady określone w § 12 rozporządzenia w sprawie wynagrodzeń. Miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Następnie otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę godzin nieprzepracowanych z uwagi na ustanie stosunku pracy. Następnie tak obliczoną kwotę odejmuje się od pełnego miesięcznego wynagrodzenia.

Przeliczenia podstawy wymiaru nie będą konieczne w sytuacji, gdy:

  • wynagrodzenie jest określone stawką godzinową albo
  • pracownik otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne lub akordowe.

W takim przypadku wynagrodzenie za częściowo przepracowany miesiąc, a tym samym podstawa składek za ten miesiąc, będzie odpowiadało liczbie przepracowanych godzin, należnej prowizji lub faktycznie wykonanej w tym miesiącu pracy (w przypadku akordu).

Co ze składkami na FP i FS?

Wypłacenie w trakcie miesiąca niższego wynagrodzenia budzi wątpliwości w odniesieniu do obowiązku naliczenia na Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy. Może być tak, że pensja danej osoby za ten miesiąc jest niższa od wynagrodzenia minimalnego.

Pracodawcy powołują się tu na treść art. 104 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia. Przepis mówi, że składki na FP są obowiązkowe, jeśli podstawa obowiązkowych składek emerytalno-rentowych w przeliczeniu na okres miesiąca odpowiada co najmniej wynagrodzeniu minimalnemu.

Przeliczenia pracodawcy powinni dokonać, jeśli pracownik nie przepracował pełnego miesiąca kalendarzowego z uwagi na:

  • niezdolność do pracy z powodu choroby,
  • pobyt na urlopie bezpłatnym czy też
  • w związku z inną, usprawiedliwioną albo nieusprawiedliwioną nieobecnością w pracy,
  • z powodu nawiązania lub rozwiązania stosunku pracy w trakcie miesiąca.

Jeżeli po przeliczeniu pensja pracownika odchodzącego z firmy okaże się równa lub wyższa od wynagrodzenia minimalnego, należy naliczyć za na FP, mimo że faktycznie wypłacona kwota będzie niższa.

Wyjaśnienia te stosuje się również do składek na Fundusz Solidarnościowy. Zgodnie bowiem z art. 4 ust. 1 ustawy o Funduszu Solidarnościowym stosuje się tu przepisy dotyczące obowiązkowych składek na FP.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • 631, ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1320).
  • 4 pkt 9, art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 11–12, art. 13 pkt 1, art. 23 ust. 1a, art. 36, art. 41, art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 423 ze zm.).
  • 104–105, art. 107 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1409 ze zm.).
  • 66 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 67 ust. 3–3a, art. 69 ust. 1, art. 74, art. 76a, art. 81 ust. 1 oraz ust. 5-6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1398 ze zm.).
  • 38 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 1924).
  • 4–5 ustawy z 23 października 2008 r. o Funduszu Solidarnościowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1787 ze zm.).
  • 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty (Dz.U. nr 58, poz. 290 ze zm.).
  • 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodze3nia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 927).
  • 2 ust. 1 pkt 13 oraz pkt 24 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1949).
  • 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. nr 27, poz. 271 ze zm.).
  • Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 87).
  • Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 20 grudnia 2020 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych, informacji o zawartych umowach o dzieło oraz innych dokumentów (Dz.U. z 2020 r. poz. 2366 ze zm.).
Autor: Bogdan Majkowski
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »