Zasady obliczania wysokości składki zdrowotnej przedsiębiorców – prezydent podpisał nowelizację

Dodano: 7 kwietnia 2022
Zasady obliczania wysokości składki zdrowotnej przedsiębiorców – prezydent podpisał nowelizację

Ministerstwo Finansów poinformowało o podpisaniu ustawy nowelizującej Kodeks spółek handlowych i niektóre inne ustawy. Po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw zmienią się zasady obliczania wysokości składki zdrowotnej niektórych przedsiębiorców. Sprawdź szczegóły.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Co zmieni się w zasadach ustalania dochodu do obliczania składki zdrowotnej?
  • Jakie będą zasady obliczania wysokości składki zdrowotnej?
  • Kiedy zmiana wejdzie w życie?

Poprawki to odpowiedź na apel przedsiębiorców

Nowelizacja m.in. modyfikuje zasady ustalania dochodu do obliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców, który będzie obliczany z uwzględnieniem różnic remanentowych. Dzięki temu firmy, które kupiły towary w 2021 r., a sprzedadzą je dopiero w 2022 r., będą uwzględniać wydatki na zakupy przy obliczaniu składki zdrowotnej.

Wprowadzenie tej poprawki to spełnienie postulatu przedsiębiorców. Zasada powinna obowiązywać od samego początku. Niedopuszczalne jest by przedsiębiorcy płacili składkę zdrowotną od przychodu ze sprzedaży bez uwzględniania poniesionego kosztu. Przepisy doprecyzowano przy nowelizacji KSH dlatego, żeby bez zbędnej zwłoki uwzględnić ten postulat przedsiębiorców

Co jeszcze się zmieni?

Znowelizowane przepisy doprecyzowują również dwie inne ważne kwestie, z których wynika, że:

  • przy ustalaniu dochodu dla celów obliczenia składki zdrowotnej nie będzie uwzględniana większość dochodów/przychodów wolnych od opodatkowania (z wyjątkiem dochodów z realizacji nowej inwestycji lub uzyskanych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej oraz przychodów objętych ulgą na powrót, ulgą dla pracujących seniorów i rodzin 4+); ta zasada będzie miała również zastosowanie przy opłacaniu składki zdrowotnej przez przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
  • dochód z odpłatnego zbycia środków trwałych nie będzie powiększany o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2022 r.

Od kiedy będą obowiązywały nowe przepisy?

Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem regulacji dotyczących zmian w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz przepisów przejściowych związanych z wprowadzeniem powyższych zmian, które wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Przeczytaj również:
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »