Nowelizacja ustawy o emeryturach rolniczych – co zyska rolnik?

/appFiles/site_128/images/autor/YKrdWhfItSaulGL.jpeg

Autor: Marta Wysocka

Dodano: 22 kwietnia 2022
Nowelizacja ustawy o emeryturach rolniczych – co zyska rolnik?

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o emeryturach rolniczych zakłada, że rolnik będzie mógł prowadzić działalność i pobierać emeryturę w pełnej wysokości. Planowane jest również zwiększenie mobilności zawodowej oraz umożliwienie emerytom korzystanie z rehabilitacji leczniczej. Sprawdź szczegóły.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie zmiany są planowane w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników?
  • Na czym będzie polegało zwiększenie mobilności zawodowej rolników?
  • Jak uregulowane zostaną kwestie związane ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z rolniczego i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych?

Kontynuowanie działalności rolniczej po przejściu na emeryturę

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników zakłada, że rolnicy na emeryturze nie będą musieli zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości. Obecnie, jeżeli emeryt prowadzi działalność rolniczą, to wypłata jego emerytury ulega częściowemu zawieszeniu. Nowe rozwiązanie będzie realizacją postulatów zgłaszanych przez rolników i organizacji rolniczych do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Rolnik na emeryturze nie będzie musiał zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości. Emeryt będzie zobowiązany do dalszego opłacania w KRUS składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, zarówno podstawowej, jak i dodatkowej, w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych.

Uregulowanie kwestii związanych ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z rolniczego i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych rolnika

Zgodnie z treścią proponowanego przepisu art. 5a ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpocznie współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności, jeżeli spełni jednocześnie następujące warunki:

  1. złoży w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności;
  2. jednocześnie nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym;
  3. nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym;
  4. nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;
  5. kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza kwoty 3604 zł za rok 2021.

Skutkiem wyłączenia z ubezpieczenia społecznego rolników jest przerwanie 3-letniej ciągłości ubezpieczeniowej, wymaganej na gruncie przepisów art. 5a ust. 1, niezbędnej dla uznania, że osoba ubezpieczona może podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie prowadzenia działalności pozarolniczej.

Przeczytaj również:

W celu uniknięcia tego typu incydentalnych przerw w ubezpieczeniu społecznym rolników ustawodawca ma wprowadzić art. 5b w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zgodnie z art. 5b ust. 1 rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy, został objęty innym ubezpieczeniem społecznym z tytułu:

  • wykonywania umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych lub
  • powołania do rady nadzorczej, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie wykonywania umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, lub
  • pełnienia funkcji w radzie nadzorczej,

pomimo objęcia go z tego tytułu innym ubezpieczeniem społecznym, jeżeli przychód osiągany z tego tytułu w rozliczeniu miesięcznym nie przekracza kwoty równej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, ustalonemu na podstawie odrębnych przepisów.

Zaś w ust. 2 art. 5b wprowadzone ma być rozwiązanie, zgodnie z którym rolnik lub domownik może w każdym czasie odstąpić od tego podwójnego ubezpieczenia. Konieczne będzie złożenie w KRUS oświadczenia o odstąpieniu od ubezpieczenia społecznego rolników, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym to oświadczenie zostało złożone w Kasie.

Do decyzji rolnika lub domownika ma należeć to, czy zależy mu na nieprzerwanym okresie ubezpieczenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Co ważne, może być to dla niego korzystne – choćby ze względu na wymóg nieprzerwanego ubezpieczenia w celu dalszego podlegania temu ubezpieczeniu po rozpoczęciu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zapamiętaj!

Rolnicy będą mogli unikać niekorzystnych przerw w podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, które mogą być przeszkodą w ubieganiu się o pomoc ze środków wspólnej polityki rolnej, bądź uniemożliwiać dalsze podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w przypadku podejmowania – oprócz działalności rolniczej – dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej.

Proponowane rozwiązania mają na celu wyeliminowanie przeszkód do rozpoczynania choćby działalności pozarolniczej, co w konsekwencji zapewne będzie służyło poprawie mobilności zawodowej wśród rolników, gdyż będą mogli zdobywać umiejętności na pozarolniczym rynku pracy. i domownicy będą mogli bez obawy o utratę ubezpieczenia w KRUS podejmować np. szkolenia, które umożliwią im zdobycie nowych kwalifikacji.

Ustawa wprowadzi zaliczenie odbywania czynnej służby wojskowej

Nowelizacja ma wprowadzić możliwość zaliczania do wysokości części składkowej emerytury rolniczej okresów odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresów jej równorzędnych.

Dotyczyć to będzie także okresów zastępczych form służby wojskowej przypadających przed 1 stycznia 1999 r., gdy dana osoba nie posiada stażu ubezpieczeniowego w ZUS i gdy okres służby nie może wpłynąć na podwyższenie świadczenia emerytalnego z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych realizowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Emerytowany rolnik skorzysta z rehabilitacji leczniczej w ośrodkach KRUS

Emeryci rolniczy mają uzyskać możliwość rehabilitacji leczniczej w ośrodkach KRUS, a opiekunowie osób niepełnosprawnych – możliwość kierowania na turnusy regeneracyjne.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy, KRUS planuje skierować ok. 600 rolników – seniorów emerytów, tj. rolników, którzy ukończyli aktywność zawodową w gospodarstwie rolnym i pobierających świadczenie emerytalne, na turnusy rehabilitacji leczniczej. KRUS może skierować na rehabilitację leczniczą większej liczby rolników – seniorów emerytów, należy jednak podkreślić, że jest to uzależnione od zapotrzebowania i posiadanych środków pieniężnych

Zapamiętaj!

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innym terminie.

Przeczytaj również:

Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych

Autor: Marta Wysocka
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »