Nowe wzory ZUS DRA oraz ZUS RCA

/appFiles/site_128/images/autor/YKrdWhfItSaulGL.jpeg

Autor: Marta Wysocka

Dodano: 31 stycznia 2022
Nowe wzory ZUS DRA oraz ZUS RCA

W związku z wprowadzeniem zmian w zasadach rozliczania i opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, konieczne było dostosowanie druków dokumentów rozliczeniowych. Od piątku gotowe do pobrania ze strony internetowej ZUS są dokumenty ZUS DRA i ZUS RCA. Sprawdź, co zmieniło się w ZUS DWA i ZUS RCA.

Wzory dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA i ZUS RCA zostały dostosowane do nowych zasad rozliczenia i opłacania składki zdrowotnej.

W dokumencie ZUS DRA dodano:

  • blok „XI. Forma opodatkowania, która obowiązuje w danym miesiącu oraz przychód i dochód z działalności gospodarczej dla celów wyliczenia składki miesięcznej na ubezpieczenie zdrowotne”,
  • blok „XII. Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku stosowania opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych”.

W dokumencie ZUS RCA dodano:

  • blok „III.E. Forma opodatkowania, która obowiązuje w danym miesiącu oraz przychód i dochód z działalności gospodarczej dla celów wyliczenia składki miesięcznej na ubezpieczenie zdrowotne”,
  • „blok III.F. Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku stosowania opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych”.

Płatnik składek, który rozlicza składki na ubezpieczenie zdrowotne wyłącznie za siebie, wypełnia nowy blok XI/III.E.

Jak w Polskim Ładzie przekazać ZUS DRA i ZUS RCA

Dokumenty ZUS DRA i ZUS RCA będzie można wypełniać oraz wysyłać elektronicznie w programie płatnik, Ci płatnicy, którzy zatrudniają do stu osób oraz mają założony profil na PUE ZUS mogą wypełniać i składać dokumentyw  aplikacji ePłatnik.

Płatnicy rozliczający składki za siebie lub zatrudniający do pięciu pracowników, jeżeli nie korzystają z aplikacji e-płatnik, mogą wykorzystać interaktywne szablony dokumentów rozliczeniowych.

Termin za złożenie dokumentów w ZUS

Dokumenty ZUS DRA i ZUS RCA należy składać w ZUS w terminie do 20 dnia następnego miesiąca. Oznacza to, że te za styczeń 2022 r. trzeba przekazać do ZUS najpóźniej 21 lutego 2022 r.

W tym samym terminie trzeba również opłacić składki na indywidualny rachunek składkowy (NRS).

Przeczytaj również:

Źródło: www.zus.pl

Podstawa prawna: 
  • Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105).
Słowa kluczowe:
ZUS DRAZUS RCA
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »