Złożenie po terminie ZAW NR – co z kosztami podatkowymi

/appFiles/site_128/images/autor/wWaBAyKjU0mqHpI.jpeg

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 17 listopada 2022

Pytanie: Dokonałam płatności powyżej 15 tys. zł kontrahentowi, który jest podmiotem zagranicznym zarejestrowanym w Polsce na potrzeby podatku VAT jako czynny (dostawa krajowa z VAT) na jego zagraniczne konto bankowe, które nie widnieje na białej liście. Czy jeśli złożę do mojego US po terminie zawiadomienie ZAW NR wraz z czynnym żalem, to czy będzie to skuteczne złożenie zawiadomienia i nie będę musiała korygować kosztów uzyskania przychodów?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Kiedy podatnik musi złożyć zawiadomienie ZAW NR;
  • W jakim terminie składa się zawiadomienie ZAW NR;
  • Co się stanie, jeżeli podatnik nie złoży w terminie ZAW NR.

Odpowiedź: Złożenie po terminie zawiadomienia nie da prawa zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych. Nie ma potrzeby składania czynnego żalu.

Kiedy wydatków nie można zaliczyć do kosztów podatkowych

Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę zarejestrowanego na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny (art. 22p ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT).

Czytaj też:

Kiedy składamy ZAW NR

Z treści wskazanych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy podatnik dokonał zapłaty za fakturę na innych rachunek bankowy niż z tzw. białej listy, to musi złożyć zawiadomienie ZAW NR do swojego urzędu skarbowego, aby mógł wydatek zaliczyć do kosztów podatkowych. Przy czym złożenie zawiadomienia powinno nastąpić w terminie 7 dni od dnia dokonania zapłaty. Ten termin siedmiodniowy jest terminem prawa materialnego, co oznacza, że w przypadku jego przekroczenia organ podatkowy nie może go przywrócić, by biegł na nowo.

Tego terminu nie można też wydłużać ani skracać. Niestety, jego niedochowanie skutkuje brakiem możliwości zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych. By móc to zrobić przelew należałoby anulować i ponownie dokonać zapłaty, tym razem na właściwe konto.

Czynny żal jest składane, gdy sprawca popełni wykroczenie skarbowe bądź przestępstwo skarbowe. Celem złożenia czynnego żalu jest uniknięcie kary. Zapłata rachunek bankowy spoza tzw. białej listy nie jest czynem zabronionym, za który grozi kary, co oznacza, że nie ma potrzeby składania czynnego żalu.

 

Autor: Jakub Rychlik, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »