Zgłoszenie darowizny – w którym kraju, jeżeli obdarowany mieszka za granicą?

/appFiles/site_128/images/autor/wWaBAyKjU0mqHpI.jpeg

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 4 lipca 2022
Zgłoszenie darowizny – w którym kraju, jeżeli obdarowany mieszka za granicą?

Pytanie: Córka otrzymała od ojca darowiznę pieniężną. Córka nie mieszka w Polsce, od wielu lat pracuje i rozlicza się w Niemczech. W którym kraju powinna zgłosić otrzymanie darowizny? W Polsce czy w kraju zamieszkania?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Kiedy nabywca musi zapłacić podatek od darowizny?
  • Jakie znaczenie w kontekście prawa podatkowego, ma obywatelstwo nabywcy darowizny?
  • Co zrobić, aby skorzystać ze zwolnienia z podatku od darowizny?

Odpowiedź: Jeśli obdarowana córka w chwili zawarcia umowy darowizny była polską obywatelką, to otrzymanie pieniędzy należy zgłosić we właściwym urzędzie skarbowym.

Kiedy nabywca darowizny musi zapłacić podatek?

Zgodnie z art. 2 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z kolei, zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy z 28 lipca 1983 r.o podatku od spadków i darowizn, podatkowi nie podlega nabycie własności rzeczy ruchomych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych podlegających wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w dniu nabycia ani nabywca, ani też spadkodawca lub darczyńca nie byli obywatelami polskimi i nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Mając na uwadze treść powyższych przepisów należy dodatkowo ustalić, który z nich będzie miał zastosowanie w niniejszej sprawie. Istotne będzie tutaj ustalenie, gdzie znajdowały się pieniądze (rzeczy) w chwili zawarcia umowy darowizny, tj. czy w Polsce czy za granicą.

Niezależnie jednak od tego ustalenia należy uznać, że umowa darowizny będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jeśli obdarowana córka była polską obywatelką w chwili zawarcia tej umowy.

Co zrobić, aby skorzystać ze zwolnienia z podatku od darowizny?

Nabywca darowizny, aby uniknąć konieczności zapłaty podatku od spadków i darowizn i skorzystać ze zwolnienia od tego podatku, powinien zgłosić otrzymanie darowizny we właściwym urzędzie skarbowym.

Ponadto należy pamiętać, że warunkiem zwolnienia jest przekazanie darowizny na rachunek bankowy a nie gotówką.

 Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 2, art. 3 pkt 1, art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2021 r. poz. 1043)
Autor: Jakub Rychlik
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »