Zawieszona działalność a sprzedaż samochodu firmowego – jakie skutki podatkowe

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 21 kwietnia 2023

Pytanie: Mam zawieszoną działalność gospodarczą od 1 stycznia 2023 r.. Nadarzyła się jednak okazja sprzedania samochodu używanego w firmie. Auto sprzedałam w styczniu 2023 roku. Jak się zachować z tytułu tej transakcji? Jestem na KPiR i na VAT. Czy mam rozliczyć podatek dochodowy i VAT i wpłacić do urzędu skarbowego? Czy mogę prowadzić KPiR i ewidencję VAT mimo zawieszenia?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Czy w sytuacji gdy podatnik ma zawieszoną działalność gospodarczą i w tym czasie sprzeda samochód firmowy, to ma jakieś obowiązki podatkowe mimo zawieszenia.

Polecamy:

Zawieszenie i późniejsza likwidacja działalności gospodarczej a obowiązek sporządzenia i opodatkowania spisu z natury

Likwidacja działalności gospodarczej a wysłanie JPK_VAT

Odpowiedź: Pod kątem VAT, sprzedaż firmowego samochodu w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przez podatniczkę, powinna zostać rozliczona w sposób analogiczny, jakby w ogóle nie doszło u niej do karencji w wykonywaniu działalności gospodarczej. Transakcję należy zaewidencjonować i wykazać w deklaracji za miesiąc dokonania dostawy pojazdu (tj. jego sprzedaży), czyli w styczniu 2023 r., oraz wpłacić podatek należny fiskusowi do 25 lutego 2023 r.

Na gruncie podatku dochodowego, odpłatne zbycie samochodu nie będzie wymagało podatkowego rozliczenia transakcji oraz nie będzie się wiązało z koniecznością uiszczenia zaliczki na podatek dochodowy podczas zawieszenia działalności. Jednakże samą czynność sprzedaży, trzeba zaewidencjonować w podatkowej księdze, w miesiącu powstania przychodu.

Zaliczka na podatek dochodowy od zbycia składnika majątku będzie przez przedsiębiorczynię uiszczona po wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej - a najpóźniej w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym doszło do sprzedaży samochodu firmowego.

Pomimo zawieszania, podatniczka powinna zatem prowadzić księgę i ewidencję VAT.

W myśl art. 25 ust. 1 ustawy prawo przedsiębiorców, w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednakże, ma on prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie.

1.Rozliczenie na gruncie VAT sprzedaży firmowego samochodu w okresie zawieszenia działalności gospodarczej.

W razie zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej, podatnicy nie mają obowiązku składać w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych za te okresy rozliczeniowe, których zawieszenie dotyczy. Stanowi o tym art. 99 ust. 7a ustawy o VAT. Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji nie obejmuje jednak:

  • okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego,
  • okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego (art. 99 ust.7b pkt 4 i 5 ustawy o VAT).

Na kanwie powyższych przepisów stwierdzić trzeba, że podatniczka która zawiesiła działalność gospodarczą od 1 stycznia 2023 r, w związku ze sprzedażą pojazdu samochodowego w tymże miesiącu, zobowiązana będzie złożyć w organie podatkowym plik JPK_VAT za miesiąc styczeń 2023 r., zadeklarować zbycie pojazdu oraz uregulować powstałe w związku z tym zdarzeniem zobowiązanie podatkowe, pomimo faktu, iż wstrzymała wykonywanie działalności gospodarczej.

 

2.Rozliczenie na gruncie podatku dochodowego PIT sprzedaży firmowego samochodu w okresie zawieszenia działalności.

Wypada zaznaczyć, iż przepisy rozporządzenia w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie zawierają regulacji wyłączającej obowiązek podatnika do dokonywania zapisów w księdze w okresie zawieszenia działalności gospodarczej.

W konsekwencji, sprzedaż samochodu osobowego stanowiącego firmowy składnik majątku, w okresie wstrzymania wykonywania działalności gospodarczej przez podatniczkę, powinna zostać odnotowana w księdze przychodów i rozchodów na zasadach ogólnych.

Przedsiębiorczyni nie będzie jednak zobowiązana do odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy w związku ze sprzedażą przedmiotowego samochodu. Jak bowiem wynika z art. 44 ust. 10 ustawy PIT, podatnik, który na podstawie przepisów dotyczących zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, zawiesił wykonywanie tej działalności, jest zwolniony z obowiązku obliczania oraz wpłacania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy.

Dochód ze sprzedaży samochodu powinien zostać uwzględniony przy kalkulowaniu zaliczki za pierwszy miesiąc wykonywania działalności gospodarczej po jej wznowieniu. Jeżeli zawieszenie działalności potrwa aż do końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż samochodu, dochód osiągnięty z tytułu odpłatnego zbycia pojazdu, przedsiębiorczyni rozliczy w zeznaniu podatkowym składanym za 2023 r.

Autor: Jolanta Kica doradca podatkowy, radca prawny
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »