Zawieszenie działalności kancelarii adwokackiej a praca z klientem

/appFiles/site_128/images/autor/wWaBAyKjU0mqHpI.jpeg

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 6 maja 2022
Zawieszenie działalności kancelarii adwokackiej a praca z klientem

Pytanie: Czynny adwokat prowadzi kancelarię adwokacką i zamierza zawiesić działalność gospodarczą z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem, które ma się wkrótce urodzić. Część spraw prowadzonych przez adwokata jest w toku, nie wiadomo, kiedy się zakończą. Może się zdarzyć sytuacja, że w okresie zawieszenia konieczne będzie stawienie się w sądzie, złożenie wniosku, przygotowanie pisma procesowego lub świadczenie pomocy prawnej. Jakie skutki wywołają takie czynności w kontekście zawieszenia działalności gospodarczej? Czy adwokaci i radcowie mogą kontynuować prowadzenie spraw kancelarii mimo zawieszenia działalności?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie czynności można wykonywać w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?
  • Czy adwokat w czasie zawieszenia działalności
  • Jakie czynności, w czasie zawieszenia działalności, może wykonywać adwokat?

Odpowiedź: Nie. Jeżeli adwokat wykonuje zawód w czasie zawieszenia działalności w rzeczywistości ją wznawia. Prowadzenie spraw klientów kancelarii w okresie zawieszenia będzie oznaczało wznowienie działalności gospodarczej.

Co w praktyce oznacza zawieszenie działalności kancelarii

Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca faktycznie nie prowadzi działalności gospodarczej. Co jednak ważne, zachowuje możliwość podejmowania niektórych czynności dotyczących działalności gospodarczej prowadzonej przed chwilą zawieszenia?

Jakie czynności można wykonywać w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?

Zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca:

  1. może wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów;
  2. może przyjmować należności i jest obowiązany regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  3. może zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
  4. ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  5. wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;
  6. może osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  7. może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą;
  8. może powołać albo odwołać zarządcę sukcesyjnego, o którym mowa w ustawie z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz.U. poz. 1629 oraz z 2019 r. poz. 1495).

Z treści powyższych przepisów wynika, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej można wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy prowadzenie spraw klientów mieści się w katalogu czynności dozwolonych?

Prowadzenie spraw klientów przez adwokata lub radcę prawnego nie mieści się w pojęciu wymienionych czynności dozwolonych. Reprezentowanie klientów w postępowaniach sądowych, czy to poprzez obecność na rozprawach czy też sporządzanie pism procesowych stanowi prowadzenie działalności gospodarczej. Faktyczne wykonanie tych czynności w okresie zawieszenia będzie oznaczało, że działalność została wznowiona.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 25 ust. 1, ust. 2 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 162)
Autor: Jakub Rychlik
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »