Zatrudnienie pielęgniarki z Ukrainy – co zrobić, aby wykonywać zawód w Polsce?

/appFiles/site_128/images/autor/6kuQmD7pVFI5X8P.jpeg

Autor: Michał Culepa

Dodano: 12 kwietnia 2022
Zatrudnienie pielęgniarki z Ukrainy – co zrobić, aby wykonywać zawód w Polsce?

Pytanie: Pielęgniarka z Ukrainy o statusie uchodźcy ma dyplom pielęgniarki po szkole średniej. Zgodnie art. 64 specustawy można udzielić jej warunkowej zgody na na wykonywanie zawodu w Polsce przez 180 dni. Gdzie trzeba i w jakiej formie należy ubiegać się o zgodę na podjęcie przez nią pracy w ośrodku zdrowia? Jakie kroki podjąć po uzyskaniu takiej zgody?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Na jakiej podstawie lekarze i pielęgniarki z Ukrainy mogą podjąć pracę w Polsce?
  • Kto udziela zgody na zatrudnienie w Polsce ukraińskiego personelu medycznego?
  • W jakich podmiotach można zatrudniać medyków z Ukrainy?

Odpowiedź: Zgodę na wykonywanie warunkowe zawodu pielęgniarki udziela Minister Zdrowia i do niego należy kierować wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami.

Zatrudnienie pielęgniarki z Ukrainy na podstawie specustawy

Zgodnie ze specustawą o pomocy Ukrainie od dnia 24 lutego 2022 r., przez okres 18 miesięcy, niezależnie od trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, obywatelowi Ukrainy, który uzyskał kwalifikacje pielęgniarki lub położnej poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, można udzielić zgody na wykonywanie zawodu pielęgniarki albo położnej oraz przyznać warunkowe prawo wykonywania, jeżeli spełnia warunki, o których mowa w art. 35a ust. 1 pkt 3-5 i 7 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej. Wspomniane warunki spełnia osoba:

  • która ma pełną zdolność do czynności prawnych;
  • jej stan zdrowia pozwala na wykonywanie zawodu;
  • wykazuje nienaganną postawę etyczną;
  • posiada dyplom wydany w innym państwie niż państwo członkowskie Unii Europejskiej, jeżeli dyplom lub jego duplikat jest zalegalizowany przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego dla państwa, na którego terytorium lub w którego systemie szkolnictwa wydano ten dyplom, albo na dyplomie lub jego duplikacie umieszczono albo dołączono do dokumentu apostille, jeżeli dyplom został wydany przez uprawniony organ właściwy dla państwa będącego stroną Konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzonej w Hadze dnia 5 października 1961 r., na którego terytorium lub w którego systemie szkolnictwa wydano ten dyplom.

Obecnie obowiązuje uproszczona procedura, dzięki której medycy, którzy chcą pracować w Polsce w systemie ochrony zdrowia, nie muszą przeprowadzać nostryfikacji dyplomu. Zasady te wynikają tzw. specustawy ukraińskiej, nie są związane z epidemią covid-19.

Kto zgodnie ze specustawą udziela zgody na wykonywanie zawodu pielęgniarki w Polsce?

Zgodę powyższą wydaje na wniosek osoby zainteresowanej (medyka) – minister właściwy do spraw zdrowia, w drodze decyzji administracyjnej, której nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności. W decyzji określa się zakres czynności zawodowych oraz okres i miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych.

Wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami, tj.: w szczególności

  • potwierdzenie oświadczeniem znajomości języka polskiego,
  • dokumentami potwierdzającymi tożsamość,
  • dokumentami potwierdzającymi prawo wykonywania zawodu

należy więc złożyć bezpośrednio do Ministra Zdrowia, przepisy nie przewidują w tym względzie pośrednictwa urzędów wojewódzkich lub innych jednostek.

Zapamiętaj!

W procedurze uzyskania zgody na wykonywania pracy w Polsce nie pośredniczą:

  • naczelna izba pielęgniarek i położnych,
  • okręgowa izba pielęgniarek i położnych.

Zgłoszenie personelu medycznego do Ministerstwa Zdrowia

Pielęgniarka albo położna, posiadająca uprawnienia do wykonywania swojego zawodu może wykonywać zawód wyłącznie w określonym podmiocie leczniczym oraz jest zobowiązana do zgłoszenia do Ministerstwa Zdrowia gdzie i na jaki okres został nawiązany stosunek pracy.

Termin zgłoszenia wynosi 7 dni od daty rozpoczęcia udzielania świadczeń zdrowotnych w tym podmiocie. 

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 64 ust. 1 ustawy z 12 marca 2022 r o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 583 ze zm.).
Autor: Michał Culepa
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »