Zaliczenie do stażu pracy okresu nauki w szkole zawodowej

Autor: Barbara Jarosz

Dodano: 9 sierpnia 2022
Zaliczenie do stażu pracy okresu nauki w szkole zawodowej

Pytanie: Pracownik samorządowy zatrudniony dostarczył świadectwo ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej, w celu zaliczenia tych lat pobytu w szkole, do dodatku za wieloletnią pracę. Pracownik ukończył szkołę w roku 1984. Czy samo świadectwo ukończenia nauki jest wystarczającym dokumentem potwierdzającym staż pracy?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy okres nauki w szkole zawodowej wlicza się do stażu pracy?
  • Na jakiej podstawie można wliczyć okres nauki w szkole zawodowej zaliczyć do stażu pracy?
  • Czy świadectwo ukończenia szkoły wystarczy do zaliczenia okresu nauki do stażu?

Odpowiedź: Nie. Na podstawie świadectwa ukończenia nauki w szkole zawodowej nie można okresu zaliczyć do stażu pracy.

Do zaliczenia stażu konieczne jest świadectwo pracy, a nie świadectwo szkolne

Warunkiem skuteczności zatrudnienia młodocianych przez zakład pracy w ramach jednej z dopuszczalnych prawem form tj. o naukę zawodu, przyuczenie do określonej pracy lub o wstępny staż pracy było zawarcie na piśmie umowy, która określała wzajemne prawa i obowiązki stron. Stronami umowy były zakład pracy i młodociany pracownik.

Okres zatrudnienia zaliczany do stażu pracy potwierdza świadectwo pracy z zakładu pracy poświadczające zatrudnienie jako uczeń. Świadectwo ukończenia szkoły zawodowej nie jest dokumentem pozwalającym na zaliczenie okresu nauki do stażu pracy od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Brak przepisów pozwalających na zaliczenie do stażu pracy okresu nauki w szkole zawodowej

Co do zasady właściwą formą dokumentowania poprzednich okresów zatrudnienia jest świadectwo pracy. Natomiast inne okresy podlegają wliczeniu tylko, jeżeli tak wynika z odrębnych przepisów. Brak jest przepisów pozwalających wliczyć do stażu pracy okresy nauki na podstawie świadectwa ukończenia szkoły zawodowej.

Podobne stanowisko przedstawiono w odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej na zapytanie nr 1094 w sprawie niezaliczania przez ZUS okresu zatrudnienia połączonego z nauką zawodu do stażu pracy pomimo odprowadzanych przez zakład pracy składek na ubezpieczenie społeczne. Możemy w nim przeczytać: obecnie tylko świadectwo pracy, umowa o naukę zawodu, o przyuczeniu do określonej pracy albo odbycie wstępnego stażu pracy lub zaświadczenie zakładu pracy potwierdzające fakt zawarcia jednej z takich umów mają znaczenie przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych i ich wysokości. Natomiast okres nauki w szkole zawodowej wszystkich typów i szczebli połączony z praktyczną nauką zawodu będącą elementem programu nauczania w szkole (gdy nie została zawarta umowa między zakładem pracy i uczniem) nie podlega uwzględnieniu.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2022 r poz. 530) – art. 38 ust. 5.

Stanowisko organu:

  • Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia ministra na zapytanie nr 1094.
Autor: Barbara Jarosz
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »