Zakup używanego samochodu z USA – jak rozliczyć VAT

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 13 marca 2023

Pytanie: Samochód z USA transportowany do portu w Holandii, gdzie jest tylko odprawiany, a następnie z tego portu transportowany do Polski. Czy w tym przypadku należy płacić podatek i składać VAT-23?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie obowiązki w VAT powstaną w przypadku zakupu w Stanach Zjednoczonych pojazdu samochodowego, zaimportowanego do Holandii, a następnie przemieszczonego z Holandii do Polski w ramach tzw. nietransakcyjnego WNT.

Polecamy też:

Odpowiedź: W sytuacji, gdy zakupiony w Stanach Zjednoczonych pojazd samochodowy, zaimportowany do Holandii, a następnie przemieszczony z Holandii do Polski w ramach tzw. nietransakcyjnego WNT, będzie rejestrowany lub użytkowany w naszym kraju, to spółka z o.o. zobligowana jest złożyć informację o pojeździe VAT-23 i wpłacić podatek z niej wynikający do urzędu skarbowego.

W treści pytania nadmieniacie Państwo, że sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych samochód jest przywożony do Europy i odprawiany w Holandii. Tam dokonywane są formalności związane z jego importem, a następnie jak rozumiem, towar ten jest przemieszczany (nietransakcyjnie) do Polski w ramach WNT.

Czytaj też:

Wewnątrzwspólnotowe nabycia pojazdów samochodowych

Zasadniczo podatnicy, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdów samochodowych, są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczenia i wpłacenia podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego.

VAT-23

Dodatkowo, podatnik nabywający pojazd ma obowiązek przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację VAT-23 o nabywanych środkach transportu. Do informacji dołącza się kopię faktury potwierdzającej nabycie środka transportu przez podatnika.

Niniejsza regulacja ma zastosowanie w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany w ramach transakcji WNT, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju.

Skutki dla podatnika

W świetle powyższego, jeżeli pojazd samochodowy sprowadzony z USA do Holandii, a następnie przemieszczony z Holandii do Polski w ramach WNT będzie rejestrowany lub użytkowany w naszym kraju, to spółka z o.o. zobligowana jest złożyć w informację VAT-23 i wpłacić podatek z niej wynikający do urzędu skarbowego.

Autor: Jolanta Kica radca prawny, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »