Zakup obrazu – czy wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

/appFiles/site_128/images/autor/qn4VsfeY69ZwXkE.jpeg

Autor: Rafał Styczyński

Dodano: 20 marca 2023

Spółka planuje kupić obraz - dzieło sztuki od osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej, za kwotę równą 29.000 zł. Płatność nastąpi gotówką. Osoba sprzedająca wystawi KP. Czy spółka może całą kwotę zaliczyć w koszty uzyskania przychodu? Obraz będzie wisiał w siedzibie spółki w sali konferencyjnej, w której przyjmowani są klienci spółki.

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czy wydatek dotyczący zakupu obrazu można zaliczyć do kosztów podatkowych.

Polecamy też:

Czy kosze świąteczne dla kontrahentów można zaliczyć w koszty

Impreza integracyjna – czy wydatki zaliczysz w koszty

Moim zdaniem obraz, ze względu na swój reprezentacyjny charakter, nie może być kosztem.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

  • pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT,
  • być właściwie udokumentowany.

Natomiast, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Dlatego kluczowe dla uznania, czy wydatek na zakup obrazu stanowi koszt uzyskania przychodu, będzie rozstrzygnięcie czy jest on wydatkiem na szeroko rozumianą „reprezentację” czy też nie.

Ustawy podatkowe nie zawierają definicji reprezentacji, jednak zgodnie z utrwalonym zarówno w literaturze jak i orzecznictwie „reprezentacja” to działanie skierowane do klientów, czyli działanie skierowane na zewnątrz firmy, charakteryzujące się okazałością i wytwornością (wystawnością).

Moim zdaniem wydatek na tak drogi obraz stanowi reprezentację i nie może zostać zaliczoy do kosztów uzyskania przychodu.

Autor: Rafał Styczyński
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »