Zakup nowego samochodu ciężarowego – czy można zastosować przyspieszoną amortyzację

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 28 grudnia 2022

Pytanie: Podatnik zakupił do działalności nowy samochód ciężarowy o wartości 450.000 zł netto. Czy może zastosować przyspieszoną amortyzację? Jakie są możliwości szybszej amortyzacji nowego pojazdu?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Kiedy można skorzystać z przyspieszonej amortyzacji
  • Czy przy zakupie nowego samochodu ciężarowego możliwe jest stosowanie przyśpieszonej amortyzacji

Zobacz  też:

Jednorazowa amortyzacja maszyny

Jednorazowa amortyzacja samochodu ciężarowego

Odpowiedź: W odniesieniu do nowego samochodu ciężarowego możliwe jest przyśpieszenie okresu jego amortyzacji jedynie poprzez podwyższenie stawki amortyzacyjnej (stale lub okresowo). Jest to dopuszczalne, jeśli samochód ciężarowy będzie przez przedsiębiorcę używany w sposób bardziej intensywny w stosunku do warunków przeciętnych albo w warunkach wymagających szczególnej sprawności technicznej.

Wówczas stawkę amortyzacyjną z Wykazu stawek amortyzacyjnych można podwyższyć o współczynnik 1,4, co oznacza, że stawka amortyzacyjna dla nowego pojazdu samochodowego wyniesie 28% rocznie. 

Stawki amortyzacyjne

Zasadniczo odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych. 

Stawka amortyzacyjna dla samochodów ciężarowych ujawniona w Wykazie,  wynosi 20% rocznie. 

Polecamy też:

Kiedy można podwyższać stawkę VAT

W określonych okolicznościach podatnicy są uprawnieni, aby podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki podwyższać dla maszyn, urządzeń i środków transportu- z wyjątkiem morskiego taboru pływającego, używanych:
1. bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo 
2. wymagających szczególnej sprawności technicznej 
- przy zastosowaniu w tym okresie współczynników nie wyższych niż 1,4. Tak wynika z art. 22i ust. 2 pkt 2 ustawy PIT.

Przez maszyny, urządzenia i środki transportu wymagające szczególnej sprawności technicznej, rozumie się te obiekty, które używane są w pracy na trzy zmiany, mimo że nie działają ze swej istoty w ruchu ciągłym, używane w warunkach terenowych, w warunkach leśnych, pod ziemią lub innych wskazujących na bardziej intensywne zużycie.

Jeśli chodzi o używanie środków trwałych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych, wskazać trzeba, że ustawodawca nie wyjaśnia podatnikom, w jakich okolicznościach mienie używane jest właśnie w ten sposób. W konsekwencji przedsiębiorcy mogą we własnym zakresie przyjąć - biorąc pod uwagę rodzaj prowadzonej działalności oraz specyfikę korzystania z danego środka trwałego, iż jest on w jego przedsiębiorstwie użytkowany mocniej, częściej, więcej niż zazwyczaj. 

Skutki dla podatnika

Jeżeli zatem nowy samochód ciężarowy, o którym mowa w pytaniu, będzie w firmie podatnika używany bardziej intensywnie  niż przeciętnie albo będzie wymagał szczególnej sprawności technicznej, Pytający będzie mógł podwyższyć stawkę amortyzacyjną z Wykazu (tj. 20%) o współczynnik w maksymalnej wysokości (tj. 1,4). Roczna stawka amortyzacyjna dla nowego samochodu ciężarowego powinna w tym przypadku zostać określona na poziomie 28%.

 

Zapamiętaj!

Podatnicy nie są uprawnieni, aby względem nowych środków trwałych przyśpieszać okres amortyzacyjny poprzez ustalanie indywidualnych stawek amortyzacyjnych. Taka możliwość istnieje tylko w odniesieniu do używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika (art. 22j ust. 1 ustawy PIT). Z taką sytuacją nie mamy jednak do czynienia w sprawie podatkowej opisanej w pytaniu. 

 

Autor: Jolanta Kica
doradca podatkowy, radca prawny
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »