Zakup baterii i elektrody do defibrylatora – klasyfikacja budżetowa

Autor: Barbara Jarosz

Dodano: 21 kwietnia 2023

Pytanie: Jesteśmy jednostką budżetową. Na stanie posiadamy defibrylator. Należy w nim wymienić baterie i elektrody, jest to związane z terminem ważności ww. elementów. W jakim paragrafie należy ująć zakup baterii i elektrod, czy traktować to jako wyposażenie apteczki?

Odpowiedz: Zakup baterii i elektrody do defibrylatora należy zaklasyfikować do paragrafu 421 „Zakup materiałów i wyposażenia”.

Rozporządzenie w sprawie klasyfikacji budżetowej  nie wskazuje wprost, do jakiego paragrafu należy zakwalifikować wydatek związany  zakupem baterii i elektrody.

W celu  udzielenia właściwej odpowiedzi istotne są objaśnienia zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z 2 marca 2010 roku w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.

Czytaj też: 

Prawidłowe zaklasyfikowanie wydatku w jednostce budżetowej polega  na przeprowadzeniu szczegółowej analizy charakteru  tego wydatku.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

421 „Zakup materiałów i wyposażenia”

W paragrafie tym ujmuje się zakup materiałów i wyposażenia związany z utrzymaniem i funkcjonowaniem jednostek, w tym m.in.: leków i środków opatrunkowych na wyposażenie apteczek, prasy.

Nie zalicza się do tego paragrafu zakupów dóbr przekazywanych osobom fizycznym w ramach deputatów i innych świadczeń w naturze dokonywanych z wydatków osobowych oraz zakupu środków żywności.

Defibrylator wraz z elektrodami  stanowi jeden obiekt inwentarzowy,  jest ujmowany w grupie 802 Wyposażenie, aparaty i sprzęt medyczny.  Nie należy go traktować  jako wyposażenie apteczki

Podstawa prawna: 

rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (tekst jedn.:  Dz.U. z  2022 r., poz. 513).

Autor: Barbara Jarosz
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »