Zajęcia terapii integracji sensorycznej a zwolnienie z VAT?

/appFiles/site_128/images/autor/9Jhrxq8SHlYwifK.jpeg

Autor: Tomasz Burchard

Dodano: 11 maja 2022
Zajęcia terapii integracji sensorycznej a zwolnienie z VAT?

Pytanie: Gabinet fizjoterapii w ramach swojej działalności świadczy usługi fizjoterapeutyczne dla dzieci. Podlegają one zwolnieniu z podatku VAT. Planowane jest rozszerzenie zakresu świadczonych usług o zajęcia integracji sensorycznej prowadzone przez pedagoga z ukończonymi studiami podyplomowymi w zakresie integracji sensorycznej. Czy zajęcia SI będą opodatkowane podatkiem VAT?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Kiedy usługi związane z prowadzeniem zajęć integracji sensorycznej będą zwolnione z VAT?
  • Czy usługi świadczone przez pedagoga można zwolnić z VAT?
  •  Dlaczego zwolnieniu z VAT podlegają usługi świadczone przez logopedę?

Odpowiedź: Zajęcia integracji sensorycznej będą zwolnione z VAT, jeżeli usługę świadczy pedagog z kwalifikacjami logopedy.

Na mocy art. 43 ust.1 pkt 18a ustawy podatku od towarów i usług, od podatku zwalnia się:

  • usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia,
  • dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane,

świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza.

Zwolnienie od VAT usług świadczonych przez konkretnych specjalistów

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT – zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

  • lekarza i lekarza dentysty,
  • pielęgniarki i położnej,
  • medycznych, o których mowa w art. 2 ust.1 pkt 2 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej,
  • psychologa.

W związku z powyższym, zajęcia z integracji sensorycznej powinny być prowadzone np. przez logopedę, aby mogły korzystać ze zwolnienia. Oznacza to, że zwolnienia można skorzystać, jeżeli pedagog posiada również kwalifikacje logopedy.

Usługi logopedyczne uznawane za usługi medyczne – interpretacja indywidualna

Usługi wykonywane przez psychologów i logopedów będący terapeutami integracji sensorycznej spełniają przesłanki do uznania ich za usługi medyczne. Terapia logopedyczno-psychologiczna ma bowiem na celu zdiagnozowanie dzieci pod kątem wystąpienia u nich chorób związanych z mową jak również ogólnych dysfunkcji rozwojowych.

Zawód logopedy nie został dotychczas objęty unormowaniami odrębnych aktów prawnych. Został on jednak wymieniony na równi z innymi zawodami medycznymi w szeregu przepisach związanych z ochroną zdrowia, a ponadto kształcenie tego rodzaju specjalistów podjęły uczelnie wyższe, w których funkcjonują wydziały i kierunki logopedii – zob. Pismo z 10 sierpnia 2012 r., Izba Skarbowa w Katowicach (IBPP3/443-454/12/ASz).

Integracja sensoryczna prowadzona przez pedagoga nie może zostać uznana za działalność w zakresie opieki medycznej

Z powołanych powyżej przepisów jednoznacznie wynika, że zwolnieniu od podatku VAT podlegają usługi w zakresie opieki medycznej. Muszą one spełniać określone warunki – służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Muszą być również świadczone przez konkretne, wymienione przez ustawodawcę wprost podmioty.

Zwolnienie powyższe ma zatem charakter podmiotowo-przedmiotowy. Oznacza to, że zwolnieniu od podatku podlega określony rodzaj usług wykonywanych przez ściśle zdefiniowany krąg podmiotów, wykonujących te usługi.

Tym samym integracji sensorycznej mogą być zwolnieniu z opodatkowania, gdy są wykorzystywane przez podmioty lecznicze (patrz art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT) oraz osoby wykonujące zawody wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy, świadczące usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 43 ust.1 pkt 18, art. 43 ust. 1 pkt 18a i 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2022 poz. 931 ze zm.)

Stanowisko:

  • Pismo z 10 sierpnia 2012 r., Izba Skarbowa w Katowicach (IBPP3/443-454/12/ASz
Autor: Tomasz Burchard Uzupełnienie: Marta Wysocka
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »