Wspólnik spółki wykonujący usługę pośrednictwa za pełnienie funkcji członka zarządu

Dodano: 29 grudnia 2022

Pytanie: Jestem udziałowcem w spółce z o.o., dla której jako JDG świadczę usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny (PKWIU 74.90.12.0), za co rozliczam się ryczałtem ewidencjonowanym wg stawki 8,5%. Zostałem powołany na prezesa zarządu. Nie będę pobierał za to wynagrodzenia. Czy może być zakwestionowane, że usługi które świadczę należą do kompetencji prezesa zarządu i powinny być rozliczenie w innej formie?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czy skarbówka zakwestionuje fakt, że wspólnik spółki z o.o., wykonując usługę pośrednictwa komercyjnego faktycznie, pobiera wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu.
Zobacz też:

Odpowiedź: Jeżeli z okoliczności faktycznych sprawy oraz dowodów będących w posiadaniu organu podatkowego będzie wynikało, że wspólnik spółki z o.o. wykonując usługę pośrednictwa komercyjnego faktycznie pobiera wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu lub z innego tytułu (tzw. czynności pozorne), to organy podatkowe będą mogły podatnikowi przekwalifikować część przychodów uznawszy, iż zostały one osiągnięte np. w źródle przychodów działalność wykonywana osobiście lub jako przychody z kapitałów pieniężnych.

Wskazujecie Państwo, że wspólnik spółki z o.o. jako jednoosobowy przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą, której przedmiot zaszeregowano w podklasie PKD 74.90.Z (Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana).

Podklasa ta obejmuje:

- pośrednictwo w interesach tj. organizowanie zaopatrzenia lub sprzedaży dla małych i średnich firm, z wyłączeniem pośrednictwa w handlu nieruchomościami,
- pośrednictwo w zakupie lub sprzedaży patentów,
- działalność związaną z wyceną, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (antyki, biżuteria itp.),
- kontrolę dokumentów przewozowych, informacje dotyczące stawek za fracht,
- działalność związaną z prognozowaniem pogody,
- doradztwo w zakresie bezpieczeństwa,
- działalność agronomów i ekonomistów rolnych,
- doradztwo w sprawach środowiska naturalnego,
- pozostałe doradztwo techniczne,
- doradztwo inne niż doradztwo z zakresu architektury lub inżynierii oraz doradztwo w zakresie zarządzania,
- działalność związaną z opracowywaniem kosztorysów,
- działalność agentów lub agencji występujących w imieniu indywidualnych osób, w celu zaangażowania do filmu, teatru oraz innej działalności artystycznej lub sportowej, wydania książek, nagrań muzycznych, scenariuszy sztuk, prac artystycznych i fotografii przez wydawców, producentów itp.

Czynności pośrednictwa

Czynności pośrednictwa polegają doprowadzeniu do zawarcia umowy sprzedającego z kupującym lub polegają na pośrednictwie przy zawarciu takiej umowy. Pośrednik zazwyczaj działa w cudzym imieniu i na cudzy rachunek. Będąc umocowanym do reprezentacji innego podmiotu, staje się jego przedstawicielem. Przedstawicielem innego podmiotu jest również organ osoby prawnej tj. jej zarząd. Działanie organu traktowane jest jak działanie osoby prawnej. Zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę na zewnątrz.

Czynności członka zarządu spółki z o.o.

Można przyjąć, że czynności członka zarządu spółki z o.o. będą częściowo pokrywać się z czynnościami osoby trzeciej, która została umocowana do pośrednictwa w interesach tej spółki. 

W sprawie opisanej w pytaniu, jedna i ta sama osoba jest członkiem zarządu oraz osobą umocowaną do czynności pośrednictwa handlowego. 

Uprawnienia członka zarządu wynikają z przepisów prawa. Z kolei umowa o pośrednictwo komercyjne ze wspólnikiem będącym członkiem zarządu powinna zawierać postanowienia dotyczące czynności, które będzie on wykonywał jako przedsiębiorca. Czynności te trzeba rozdzielić.

Zapamiętaj!

Jeżeli bowiem się okaże, że pośrednik otrzymywał wynagrodzenie za czynności inne niż pośrednictwo komercyjne na rzecz spółki, w której jest jednocześnie członkiem zarządu, a prowizja za przedstawicielstwo będzie zawierała w sobie wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu bądź dywidendę należną wspólnikowi z tytułu uczestnictwa w tej spółce, organ podatkowy będzie uprawniony do przekwalifikowania źródła przychodu wspólnika.

Zobacz też:

Tak będzie na przykład w sytuacji, gdy prowizja za pośrednictwo na rzecz spółki będzie znacząco odbiegać od cen rynkowych stosowanych przy danego rodzaju pośrednictwie w sprzedaży w danym miejscu i czasie, albo gdy przedsiębiorca nie będzie w stanie wykazać, jakie czynności pośrednictwa wykonał dla swojej spółki.

Autor: Jolanta Kica doradca podatkowy, radca prawny
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »